Zencefil;zerdeçal ile aynı türden bir bitki olup alternatif tıpta çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir bitki türüdür.En iyi geldiği mide rahatsızlıkları,hazımsızlık sorunları,mide bulantısı ve gribal enfeksiyonların tedavisidir.Artrit,kolik,ishal ve kalp hastalıkları da iyi gelen hastalıklar arasındadır.Günümüzde kozmetik dünyasında da ayrı yer tutmaktadır.Zencefili;sıvı,yağ,toz ve kurutulmuş olarak satılmaktadır.
Zencefil çok fazla tüketildiğinde mide bulantısına sebep olmaktadır.Ayrıca; kan inceltici bir ilaç kullananlar, safra kesesinde taş olanlar, operasyona girecekler,tansiyon ve şeker hastası iseniz doktorunuza danışmanız gerekmektedir.
Boğaz ağrısı yaşayanlar için; bir bardak kaynamış suya 2 3 adet taze zencefil atarak kaynatın.Daha sonra; tarçın ve bir çay kaşığı bal atıp içiniz.
Öksürük için ;Bir bardak kaynamış suya,yarım çay kaşığı zencefil tozu,çeyrek çay kaşığı tarçın ve 2 3 adet karanfil atıp demledikten sonra bal ile tatlandırarak içilebilinir.
Çeşitli diş ve diş eti sorunlarına karşı bakterileri öldürüp diş eti sorunlarını azaltıyor.
Yine bayanların ağrılı adet dönemlerinde 3 gün önceden zencefil kapsül halinde tüketmeleri halinde ağrıları azalttığı görülmüştür. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz bir bitki olan zencefil; kanser gibi günümüzde sağlığı tehdit eden en büyük hastalığa bile güçlü bir silahtır.
Zencefil bazı ülkelerde geleneksel olarak da kullanılmaktadır. Örneğin; Çin'de gripten korunmak için esmer şeker kullanılarak zencefil çayı tüketilir.Yine öksürükten kurtulmak içim ise;zencefil yumurtayla tavada çırpılarak yenir.
Hindistan'da migren ağrıları için ezilen zencefil toz halinde şakaklara masaj yapılır.
Peru'da mide ağrıları için zencefil çayı bol bol tüketilmektedir.

Anahtar Kelimeler: akciğer kanseri, alternatif tıp zencefil, boğaz ağrısı, boğaz ağrısına ne iyi gelir, kanser, kanserden korunmak için ne tüketilmeli, kansere iyi gelen bitkiler, Kolon Kanseri, kurutulmuş zencefil, migrene iyi gelen bitki, öksürüğü kesen bitki, Rahim Kanseri, ses kısıklığı, ses kısıklığına ne iyi gelir, toz zencefil, zencefil çayı nasıl yapılmalı, zencefil nasıl alınmalı, zencefil nasıl tüketilmeli, zencefil nerede bulunur, zencefili kimler tüketmemeli, zencefilin faydaları