yüksek seçim kuruluÜlkemizde yapılan mahalli (yerel) ve genel seçimleri denetleyen ve düzenleyen kuruma Yüksek Seçim Kurulu denir. YSK aslında hukuki bir mercidir. 7 asil ve 4 yedek üyeden oluşan kurum, Danıştay ve Yargıtay üyelerinden oluşur. Üyelerinin görev süresi 6 yıl olmakla birlikte yeniden seçilme hakları mevcuttur. YSK'nın görevleri şöyledir:

YSK Görevleri

* Yapılacak bütün siyasi seçim ve referandumlarda gerekli yönetim ve denetimi icra eder.

* Seçim sonuçlarına yapılacak itirazları inceler ve karara bağlar.

* YSK seçimlerle ilgili bütün hukuki kararların Son karar mercidir, kararlarına itiraz edilemez.

* Teşkilat şu birimlerden oluşur: Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü, İdari ve Mali işler Daire Başkanlığı, İl Seçim Kurulu Başkanlıkları, İlçe Seçim Kurulu Başkanlıkları ve Seçmen Kütüğü Büroları.

YSK başkanı kimdir?

sadi güven kimdir

YSK'nın şuan ki başkanı 2013 yılında bu göreve seçilen Sadi Güvendir. Sadi Güven, Yargıtay mensubu olarak YSK'nın başındadır. 1955 yılında Balıkesir'de doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1978 yılında mezun olmuştur.

13 Temmuz 2008 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilmiştir. Yargıtay'ta 17. Hukuk Dairesi üyesi olarak görevini sürdürüyor. 24 Ocak 2013 tarihinden beri de Yüksek Seçim Kurulu başkanlığı görevini yürütmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Anahtar Kelimeler: soru, sadi güven kimdir kısaca, sadi güven ne mezunu, sadi güven nerelidir, ysk başkanları, ysk görevleri kısaca, ysk hakkında kısa bilgi, ysk kime bağlı, ysk kısa bilgi, ysk ne iş yapar