Türk Sinemasının Çirkin Kralı diye tanınan Yılmaz Güney'İn gerçek soyadı Pütün'dür. Yılmaz Güney, 1937 yılında Adana'da doğmuştur. Sivrekli bir baba ve Vartolu bir anneden doğan Güney, aslen Zaza ve Kürt olup 1984 yılında Paris'te yaşamını yitirmiştir. Oyuncluğun yanısıra senaristlik ve yönetmenlik de yapan Yılmaz Güney'in yaşamına dair kısa notları aktaralım sizlere:

Yılmaz Güney, 1959 yılında Atıf Yılmaz'ın yönetmenliğini yaptığı Bu Vatanın Çocukları ve Alageyik isimli filmlerin hem senaryosunu yazar hem de filmlerde rol alır ve oynar. Karacaoğlan'ın Karasevdası'nda da yönetmen yardımcılığı yapar. Yeni Ufuklar ve On Üç gibi dergilere de öyküler yazan Yılmaz Güney, bir öyküsünde komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle yargılanır ve 1961 yılında bir buçuk yıl hapis cezasına mahkûm olur.

Yılmaz Güney, 1972 yılında "devrimcilere yardım ve yataklık yaptığı" gerekçesiyle 2 yıl hapse ve sürgüne mahkûm edildi. Yılmaz Güney içeride kaldığı süre boyunca sinema ve sanat ile ilgili fikirlerini; şiir ve öykülerini o dönemde çıkarmaya başladığı Güney dergisinde yayınlamıştır. 1974'te cezaevinden çıktı. İki yıldan fazla cezaevinde kalan Yılmaz Güney aynı yıl Arkadaş filmini çekti.

Yine aynı yıl Endişe adlı filmi çekerken Yumurtalık ilçesindeki bir gazinoda ilçe yargıcı Sefa Mutlu'yu öldürmekten tutuklandı ve 25 Ekim'de Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayan yargılamaların sonucu 13 Temmuz 1976'da 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Cezaevinde sinema ile olan ilgisi devam etti. Bu dönemde yazdığı Zeki Ökten tarafından çekilen Sürü ve yurt dışında ve yurt içinde büyük ilgi gören ve Şerif Gören tarafından Yol çekildi. Cezaevindeyken GÜNEY adlı bir sanat-kültür dergisi çıkardı. Yol'un kurgusunu tekrar yaptı ve Cannes Film Festivali'nde ödül aldı. Yurt dışına kaçtıktan sonra Duvar filmini Fransa'da çekti. Duvar onun son filmi olmuştur.

Nebahat Çehre ile evlilik yapmıştı. 1984'te Mide kanserinden ölen Yılmaz Güney, son yıllarını Paris'te geçirdi ve ölümünden sonra Paris'te bulunan "Père Lachaise Mezarlığı" na gömüldü. Bazı Önemli filmleri şöyledir:

Duvar (1983)
Yol (1982)
Düşman (1979)
Sürü (1978)(Senarist)
Arkadaş (1974)
Zavallılar (1974)
Baba (1973)
Sahtekar (1972)
Ağıt (1971)
Umutsuzlar (1971)
Acı (1971)
Vurguncular (1971)
İbret (1971)
Kaçaklar (1971)
Yarın Son Gündür (1971)

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, yılmaz güney aldığı ödüller, yılmaz güney boyu kaçtır, yılmaz güney çektiği filmler, yılmaz güney hayatı özet, yılmaz güney kimdir kısaca, yılmaz güney kimle evli, yılmaz güney kısa biyografi, yılmaz güney lakabı nedir, yılmaz güney nasıl ölmüştür, yılmaz güney ne zaman öldü, yılmaz güney neden çirkin kral deniyor, yılmaz güney neden hapis yattı, yılmaz güney nerelidir, yılmaz güney oynadığı filmler, yılmaz güney suçu nedir