Her yıl ocak ayının ilk pazartesini içeren hafta Verem Savaş Haftası olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Verem bakteriyel ve bulaşıcı bir illet olup halk arasında ince hastalık olarak bilinmektedir. Veremin diğer adı da tüberkülozdur. Verem hastalığına neden olan mikrobun adı Mycobacterium tuberculosis'tir. Verem hastalığı ile ilgili bazı özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

Verem hastalağına neden olan etmenler bilinmektedir ve veremin tedavisi mevcuttur. Veremin teşhisi ise balgam örneklerinden ya da akciğer grafisinden yapılmaktadır.

Hastalığın belirtileri şöyledir: Öksürük vardır ve Öksürük kanlıdır, balgamla karışık kan gelebilir, ciğerler yerinden çıkacakmış hissiyatıyla keskin öksürüklere dönüşüm olur. Nedensizce kilo kaybı, yorgunluk ve halsizlik, yüksek ateş ve ter basması en önemli özellikleridir.

Verem, aktif olarak veremli kişilerden bulaşabilir verem bakterisinin bulunduğu havayı solumakla veremi bulaştırma ihtimali düşüktür. Veremin tedavisi ilaçla kümkündür. Temiz hava, iyi beslenme ve stresten uzak bir hayat da veremi yenmede önemli etkenlerdir.

Anahtar Kelimeler: sağlık, bcg aşısı nedir, bcg aşısını kim buldu, robert koch kimdir kısaca, tüberküloz bulaşıcı mıdır, tüberküloz nedir kısa, verem bulaşıcı mıdır, verem ile ilgili şiirler, verem ile ilgili yazı, verem nasıl öğrenilir, verem nasıl tedavi edilir, verem nasıl teşhis edilir, verem neden olur, verem nedir kısaca, verem savaş eğitimi haftası ile ilgili sözler, verem savaş haftası ne zaman, verem tedavisi var mı, vereme ne iyi gelir, veremin çaresi nedir