uluğ bey resimleriOn beşinci asrın en büyük astronomi ve matematik bilginlerinden Uluğ Bey hakkında güzel bir yazı hazırladık. Bu yazımızda Uluğ Bey kimdir, nerelidir, yaşadığı coğrafya neresidir, hayatı boyunca neler yapmıştır, astronomi ve matematik bilimlerine katkıları nelerdir gibi sorulara cevaplar aradık. İşte kısa bir biyografi:

Uluğ Bey Hayatı Hakkında Kısa Bilgiler

Asıl adı Muhammed Turagay'dır. 1394 yılında Güney Azerbaycan'ın Sultaniye şehrinde doğmuştur. Babasınına adı Şahruh Mirza; annesinin adı Gevher Şad'dır. Aslen Türk'tür. Timur İmparatorluğu'nun dördüncü hükümdarıdır. Timur'un da torunu olur.

11 yaşında Kur'ân-ı Kerîm'i ezberlemiştir. Tarih, şiir ve sanata ve kitaplara meraklıydı. Matematik ve geometri ile ilgili zor soruları çözmeyi severdi. 1420 yılında Semerkand'ta büyük bir rasathane inşa ettirdi. Bursalı Kadızade Rumi, Cemşid, Ali Kuşçu gibi zamanın büyük astronomi ve bilim adamlarını bu rasathanede toplayarak çalışmalar yürüttü.

Zeyç Kürkani, Zîc-i Ulûgî ya da Zeyç Cedit Sultani adı verilen Zic'i (Zeyç ya da zic: Yıldızların yer ve yörüngelerini göstermek için düzenlenmiş cetvele denir) yazmıştır. Bu eser batıda yüzyıllarca asıl kaynak olarak kullanılmıştır. Eserin kopyası Ayasofya Müzesi'ndedir.

Uluğ Bey, 1449 yılında 56 yaşındayken öz oğlu Abdüllatif tarafından öldürülmüştür.

uluğ bey resimleri
Zamanın astronomi merkezi: Uluğ Bey Rasathanesi, Semerkand

Astronomi Bilimine kazandırdıkları:

* Hazırladığı Astronomi Cetvelinde 1022 yıldızın adını ve konumunu tespit etmiştir.

* Ali Kuşçu'yu görevlendirerek bir Umumi dünya haritası hazırlatmıştır.

* Bazı gezegenlerin boylam açılarının hesap etmiştir.

* Kurduğu büyük rasathaneyle astronominin dünyada gelişimine katkı sağlamıştır.

* Usturlabı daha da geliştirmiştir.

Matematik Bilimine kazandırdıkları:

* 1°lik yayın sinüs değerini (X = sin. 1°=0.0174520406437283571) bugünkü değerle aynı bulmuştur.

* Sinüs ve Tanjant'ın değerlerini gösteren trigonometrik tablolar hazırlamıştır.

Anahtar Kelimeler: tarih, kim kimdir, uluğ bey astronomi bilimine katkısı, uluğ bey hakkında kısa bilgi, uluğ bey hakkında özet bilgi, uluğ bey kimdir kısa özet, uluğ bey kısaca hayatı, uluğ bey matematiğe katkıları, uluğ bey nerelidir