2013 Aralık ayından beri Ukrayna'da yer yer isyanlar vardı. Hatta bu halk ayaklanması Başbakanı ve hükümeti istifaya götürmüştü. Kamu binaları bile göstericeler tarafından işgal edilmişti. Dün itibariyla muhalifler gösterilerini iyice ilerlettiler. Kiev meydanında çevresinde ateş bacayı sardı. Peki ukrayna'da muhalifler neden gösteri yapmaktalar? İşte Ukrayna Olaylarının nedeni:

Bugün itibarıyla 22 ocak'tan beri 26 kişinin öldüğü açıklanan ve dün tekrar alevlenen Ukrayna Kiev'deki ayaklanmanın nedeni cumhurbaşkanının yetkilerini arttıracak bir yasa düzenlemesinin imzalanacak olması.

Bundan önce ise Ukrayna Hükümeti'nin Avrupa Birliği İşbirliği yasasını imzalamaktan vazgeçmesi ve Rusya'ya yakınlaşma Politikası izlemesidir.

UKRAYNA'DAKİ GÖSTERİCİ MUHALİFLER KİMDİR?
Protestocu muhalifler genel olarak Kiev ve Ukrayna’nın Rusça konuşulan doğu ve güney bölgelerine kıyasla AB’ye daha yakın duran batı bölgelerinden gelmektedir. Bununla birlikte gösterilere iştirak eden doğu bölgesinden Ukraynalılar da mevcut.

Eski dünya ağır sıklet boks şampiyonu ve muhalif Udar (Yumruk) Hareketi lideri Vitali Klitçko önde gelen göstericiler arasındaydı. Klitçko, AB’ye tam destek veren bir isim ve 2015 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olma planları var.

Anahtar Kelimeler: haber, klitçko kimdir kısaca, ukrayna iç savaşının nedeni nedir, ukrayna isyan neden, ukrayna meselesi nedir, ukrayna neden böyle oldu, ukrayna neden karıştı, ukrayna nerededir, ukrayna niye karıştı, ukrayna ve rusya ilişkileri, ukraynada kimler isyan ediyor, ukraynada neler oluyor, ukraynadaki olayın nedeni