türk lirası simgesi tlT.C merkez bankası tarafından düzenenlen yarışmanın sonucu belli oldu. Buna göre finale kalan 10 simge içinden aşağıdan görebileceğiniz simge birinci oldu ve Türk Lirasının yeni simgesi oldu. Simgeyi beğenenler de var, diğer simgelere çok benzediği için eleştirenler de... Simge Türk Lirasının baş harfleriyle beraber gemi çapası anlamı da içeriyor. Simgedeki kavis, altın oran denilen geometrik hesaba dayalıdır. İşte Türk Lirası yeni simgesinin sırları:

Türk Lirasının yeni simgesini tasarlayan ekibin başındaki Tülay Lale, simgenin anlamıyla alakalı şunları söyledi:

"Yatay çizgiler doğuyla batı arasında köprüyü simgeliyor. Batısını su-okyanus gibi düşünebiliriz, 'l’nin kuyruğunu doğuya uzanan bir kapı olarak düşünebiliriz. Doğu ile batı arasındaki köprü olduğunu ifade etmeye çalıştık. Başbakanımızın söylediği çıpa sembolüyle benzer olması tesadüf ama biz tasarlarken onu düşünmemiştik."

Anahtar Kelimeler: haber, altın oran nedir, tl simgesi altın oran, türk lirası simgesi eleştiriler, türk lirası simgesi nasıl olmuş, türk lirası simgesi ne anlama geliyor, türk lirası simgesi neye benziyor, türk lirası simgesi yorumlar, türk lirası simgesini kim çizdi, türk lirası simgesini kimler seçti, türk lirası simgesinin anlamı nedir, türk lirası yeni simge indir, türk lirası yeni simgesi ödülü nedir, türk lirası yeni simgesini kim yaptı