Suriye'deki iç savaş geçen ay 3 senesini bitirdi, dördüncü seneye girdi ama maalesef savaş tüm hızıyla devam ediyor. İlk başta Arap Baharı kapsamında gösterilerle başlayan olay bir anda hükümet - askeri muhalefet savaşına döndü ve devlet ile ÖSO denilen grup çarpışmaya başladı. Şimdilerde ise irili ufaklı bin kadar taraf ve grup var bu savaşta. İşte savaşın önemli tarafları:

*** Suriye İç Savaşı; Devlet başkanı Beşar Esad komutasındaki Suriye'nin Resmi Orudusu ile kendilerine "Özgür Suriye Ordusu" adı verilen sivil muhalifler ve ordudan kaçan subaylardan devrimci grup arasında başladı. Devrimci ve isyancı askerlerin amacı Baas partisini iktidardan indirmekti. Bu amaçla ÖSO adı altında rejime karşı silahli mücadele başlattılar.

*** Beşar Esad'ın İran, Rusya,Çin ve Kuzey Kore'den destek aldığı biliniyor. Aynı zamanda Hizbullah örgütünğn de Beşar'ın yanında olduğu söyleniyor. Özgür Suriye Ordusu ise Katar, ABD ve Suudi Arabistan'dan destekli. Ayrıca Türkiye'nin de ÖSO'ya silah temini yaptığı iddiaları var.

*** Savaşın üçüncü tarafı ise Kurdistan planın Suriye'deki topraklarına sahip çıkmak isteyen kürt kökenli Kürt Yüksek Komitesi (DBK) ve Halk Koruma Birlikleri (YPG) adlı örgütler. Başlarında Salih Müslim Muhammed adlı komutan bulunmaktadır.

*** Savaşın dördüncü büyük tarafı ise sonradan kurulan Irak Şam İslam Devleti yani kısaca IŞİD adlı örgüt. Bunların niyeti de Irak ve Şam'ı merkeze alan bağımsız bir İslam Devleti kurmak. El kaide'den ayrılarak 2013 mayısından beri savaşta bu örgütten bağımsız hareket etmekteler.

*** Suriye iç savaşının şuana kadar bilançosu ise: Yaklaşık 200bin Sivil öldü, 130bin kayıp kişi, 5 milyon kişi evsiz kaldı ve 3 milyon kişi mülteci durumuna düştü. Bu savaşta günde ortalama 60 ila 100 kişi hayatını kaybetmektedir.

...En kısa sürede bitmesi ve kalıcı huzur temennisiyle...





Anahtar Kelimeler: soru, el kaide kimin adamı, el nusra kimdir, ışid açılımı nedir, ışid kimdir, ışid kimin tarafında, ışid ne demektir, öso açılımı nedir, öso kimin tarafında, öso kimlerdir, suriye iç savaşı kimler arasında, suriye iç savaşında türkiye kimden yana, suriye savaşında kim haklı, suriye savaşında türkiye kimi tutuyor, suriye'deki iç savaşın nedeni nedir kısaca, suriyede kim kimin düşmanı, suriyede savaşan gruplar, ülkemizin suriye politikası