SPAM mail, arzu edilir bir bilgiler içermeyen; daha çok reklam yapmak ya da nadiren de olsa bilgisayar virüsleri yayıp sisteminize zarar vermek amaçlı otomatik olarak gönderilen maillere deniyor. Spam mailler günümüzde istisnasız herkesin başına gelebiliyor. Google gmail, Yahoo mail, msn hotmail gibi Dünyaca ünlü e-Mail firmaları spam mail önleyici tedbirler alıyor ama bunlar bazen yetersiz olabiliyor. Aşağıda kullanıcı olarak sizlerin spam mail trafiğini azaltmak için yapması gereken bazı maddeleri listeledik, faydalı olması dileğiyle:

1. Öncelikle ve en önemli olarak e-mail adreslerinizi paylaşım forumlarına, bloglara herkesin göreceği, açık bir şekilde yazmayın. İlla ki e-mail adresinizi bir web sitesine herkesin göreceği şekilde yazmak zorunda kalıyorsanız şu şekillerde yazabilirsiniz:

Mail_adresiniz {at} Falanca.com
Mail_adresiniz. at. Falanca.com
Mail_adresiniz (at). Falanca.com

ya da mail adresinizi paint'te resim olarak kaydedin ve mail adresiniz olarak bu resmi paylaşın.

2. Üyesi olduğunuz ya da olacağınız sitelerin Kullanıcı sözleşmesi ve Gizlilik Politikası sayfalarını mutlaka okuyunuz. Orada e-mailiniz paylaşılmayacağına dair ibareler arayınız.

3. Mail sunucu ayarlarını değiştiriniz. Gmail adresi kullandığımdan gmail üzerinden gideceğim. Eğer farklı bir e-mail hizmeti kullanıyorsanız (Hotmail ya da yahoo vb…) benzer işlemler mutlaka onlarda da vardır.

->Şimdi gmail adresimize giriyoruz.
->Sağ üst köşede ayarlar a tıklıyoruz.
->Gelen ayarlar sayfasında Filtreler tabına tıklıyoruz
->Orada Yeni filtre oluştur linkini görürsünüz, tıklıyoruz.->Gelen formda “konu” ve “şu kelimeleri içeren” adlı boşluklara rahatsız olduğunuz kelimeleri girebilirsiniz.

Mesela ben en çok şu iki ilaç firmasından muzdaribim. bi de bu sen misin diye soran bir başka spam daha var. Sonraki Adım’a tıklayıp devam edin. Gelen pencerede bu kez, bu tanımladığınız mesajları ne yapmanız istendiği soruyor. Ne yapacaksınız tabi ki silsin. SİL'e tik atıp filtre oluştur'a tıklayaraktan işlemi tamamlayın.

Anahtar Kelimeler: İnternet, gmail spam mail engellemek, msn spam mail engellemek, posta kutumu spam maillerden nasıl temizlerim, spam mail anlami nedir, spam mail gelmesini engellemek, spam mail iptal etmek, spam mail ne demek, spam mail nedir kısaca, spam mail okursak ne olur, spam mail önleyiciler, spam maili açarsam ne olur, spam maillerden kurtulmak, spam mailleri engellemek, spam mailleri kim göderiyor, yahoo spam mail engellemek