Sizce dünyanın en önemli, en büyük, en faydalı icatları ve buluşları nelerdir? Bunları hiç düşündünüz mü? Tabi ki böyle bir liste çoğuna göre tamamen subjektif sayılabilir. Yine de en azından bu soruya herkesin aynı cevabı vereceği en az 3-5 icat vardır. İşte biz de bunları tespit etmeye çalıştık. Bu listemizde sizlere tarihte en önemli sayılabilecek buluşlardan bazılarını sayacağız:

TEKERLEĞİN İCADI
Tekerlek ilk çağlardaki şüphesiz en önemli icatlardan biridir. Milattan önce 5.000'li yıllarda icat edilen tekerlek, günümüzde her yerde kullanılıyor. İlk tekerlekler tahta ve taşlardandı. Şimdilerde ise çelik jantların çevresinde lastiklerden yapılıyor.

BUHARILI MOTOR / ELEKTRİK MOTORU
Tekerlek, 19.yüzyılın sonlarına kadar motorsuz kullanıldı. İnsan ve hayvan gücü tekerleklere eşlik ediyordu. 19.yy sonlarında ise önce buharlı motor, sonra elektrik motoru keşfedilince ulaşım ve sanayi bambaşka bir gelişimin içine girdi. Motorun keşfiyle sanayi devrimi başladı ve dünya değişmeye başladı.

TELEVİZYON
İlk icat edildiğinde bazıları gereksiz bulsa da bugün hemen her evde başköşede bir televizyon bulunmaktadır. 20.yüzyılın başlarında icat edilip, dünyaya 1950'lilerde ülkemizde ise 1975'ten sonra yayılan televizyon haberleşme adına en büyük icatlardan biridir.

AMPUL
Elektriğin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte aydınlanma ihtiyacını daha verimli karşılaşmak amacıyla 1880 yılında Tomas Alva Edison tarafından keşfedilen ampül, icat edildiğinden beri dünyayı daha bir başka aydınlatmaktadır.

TELEFON
Graham Bell adlı bilim adamı tarafından icat edilen telefon, icat edildiğinde alışılagelmiş haberleşme tekniklerine öyle bir balyoz vurdu ki. Bu etkinin haklı olmasının onlarca nedeni var. İki kişi arasındaki haberleşme telefondan önce günlerce zaman alırken artık bir saniyeye iniyordu.

BİLGİSAYAR
Fazla söze gerek yok, birçoklarına göre bilgisayar gelmiş geçmiş en büyük icatlar arasında 1 numaralı yere sahip. 1950'li yıllarda kocaman bir ev büyüklüğünde olan bilgisayarlar şuanda ceplerimize sığar oldular. O zamanlar basit hesaplama işlemlerinde kullanılan bilgisayarlarda şuan yapılamayacak işlem yok desek pek de abartmış olmayız.

Dünyanın en büyük en önemli icatları arasında daha bir çok icat ve buluş sayılabilir. Ateş, Silahlar, otomobil, İnternet kimilerine göre en önemli icatlar arasında.. Peki sizce en önemli icat / buluş hangisi?

Anahtar Kelimeler: teknoloji, bilgisayarı kim icat etti, dünyanın en büyük icatları nelerdir, dünyanın en faydalı icatları nelerdir, dünyanın en önemli icatlar, dünyanın en yararlı icatları nelerdir, en büyük icatlar, en büyük mucitler kimlerdir, en önemli icatlar nelerdir, interneti kim icat etti, motoru kim buldu, önemli buluşları ve mücitler, tarihteki en büyük buluşları, tekerleği kim buldu, telefonu kim buldu, televizyonu kim buldu