Kıyılmış tütünün çok ince kağıda silindir biçiminde sarılmış haline sigara denmektedir.İlk kullanan ülke dünyada Amerika yerlileridir. Türkiye'de ise 1605 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Padişah IV Murat , tütün kullananlara ölüm cezası vermesine rağmen bir türlü önüne geçilememiştir. Dünyada 3 yetişkinden biri sigara kullanmaktadır. Bağımlılık yapan bir alışkanlıktır,başladıktan sonra bırakmak için ayrı bir tedavi görülür.Fakat istenildiğinde ve azim edildiğinde bırakılabilinir. Sigarayı Bırakma Yolları ve Başarı Oranları kısaca istatiklere göre şöyledir; Aniden Bırakma: %81.5, Azaltarak Bırakma: %5.7. Bu oranlara bakıldığında sağlığa çok zararlı madde olan sigarayı kullanmaktan vazgeçen insan sayısı oldukça fazladır. Sigara içen kişiler sadece kendisine değil çevrelerinde bulunan kişilere de zarar vermektedir. Bu dumana maruz kalıp zarardan içen kadar etkilenen kişilere pasif içici denir.

Nikotin sigaranın zararlı maddesidir. Aynı zamanda bu madde çok zehirli bir alkoloittir. Ağız yoluyla bir defada alınacak 1-2 santigram nikotin insanı hemen öldürür. Sürekli sigara içen kişilerde kalp çarpıntısı, astım, damar sertliği, tansiyon yükselmesi, göz bozuklukları, baş ağrıları, uykusuzluk, sinirlilik, sindirim sistemi bozuklukları ve kanser gibi çeşitli hastalıklar kolayca meydana gelmektedir.
Peki bu hastalıklara sebeb olan sigaranın zararları vücuda nelerdir?
Öncelikle sigaranın en büyük zararını kilo eksikliği ve zeka geriliği ile anne karnındaki bebek görür. Tütün içinde bulunan Karbonmonoksit, Nikotin, Katran gibi zararlı maddeler akciğer kanserine ve solunum sistemi hastalıklarından olan bronşit ve amfizeme gibi hastalıklara neden olur. Sigara kullanan kişilerde kalp krizi riski artar. Yemek borusu ve midede ülser, kanama ve kanser oluşumu artar. Pankreas kanseri riski fazlalaşır. Sigara içen erkekler mesane kanserine yakalanmaları kolaylaşır. Sigara içenlerin ellerinde ve parmaklarında sararmalar ve tırnaklarında kırılmalar görülmektedir.
Sigara damarlardaki tıkanıklığa sebep olur.Buda ancak organların kesilmesiyle tedavi edilebilen(Burger) hastalığını oluşturur. Ağız kokusu, diş ve diş eti hastalıkları, diş kaybı ve tat alma duyusunda bozulmalar görülür. Beyin hastalığına; hücrelerinin ölümüne ve hafıza zayıflığına(Alzheimer) sebep olur. Koku alma duygusu azalır. Sigara içen bayanlarda rahim hastalıkları görülür. Göz hastalıklarına sebep olur. Sürekli vücutta yorgunluk ve uykusuzluk görülür. Cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma ve döllenme yetersizliği meydana gelir. Şeker hastalığına sebep olur. İçen kişilerde, deri yapısını bozup erken kırışıklıklara sebep olur. Aynı zamanda ameliyat sonrası yaraların iyileşmediği görülür. Kronik baş ağrılarına rastlanır.

Sigaranın İçinde bulunan maddeler özetle şöyledir; boya çözücü madde Aseton ,ölümcül zehir Arsenik , böcek öldürücü madde Nikotin, kanser yapıcı madde DDT,Piren kanser yapıcı madde,Dibenzakridin,yine kanser yapıcı madde Naptilamin, çözücü temizlik maddesi Amonyak, kanser yapıcı madde Toluidin, kanser yapıcı madde Dretan ,roket yakıtı Metanol , radyoaktif element Polonium 210, pillerde kullanılan madde Kadmiyum,otomobil egsozlarından çıkan zehirli gaz Karbonmonoksit , gaz odalarında öldürmek için kullanılan Hidrojen siyanür, Endüstride çözücü olarak kullanılan Toluen bunlardan sadece birkaç tanesidir.

Sigarayı bırakmaya karar verdiniz.Bundan sonra vücudunuzda neler olacaktır; İlk 24 saat içinde; Karbonmonoksit vücudunuzdan tamamen atılır, akciğeriniz sigaranın neden olduğu mukusu temizlemeye başlar, böylece kalp krizi riskiniz azalmaya başlayacaktır. Sonraki 48 saat içinde; Vücudunuzdaki nikotin tamamen temizlenir, koku ve tat duyularınızda artış düzelmeye başlayacaktır. 72 saat sonra; akciğerlerinizi daha iyi hissedebilecek ve nefes almanız kolaylaşıp, enerji seviyeniz yükselir. 3-9 ay sonra: Öksürük ve göğüsteki hırıltılarınız azalır. Aynı zamanda; nefes alma sorunlarınız iyileşir, akciğerinizin enfeksiyonlara karşı direnci artıp hastalıklara yakalanma riskiniz azalacaktır. 1 yıl sonra: Kalp hastalığı riski yaklaşık yarısına iner. Yaklaşık 5 yıl sonra; Ağız ve gırtlak kanserinden ölme riskiniz azalacaktır. 10 yıl sonra: Akciğer kanserine yakalanma riskiniz hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye inecektir. 15 yıl sonra: Felç geçirme ve kalp krizi riskiniz hiç içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner.

Sigara başlaması çok kolay bir kötü alışkanlık türüdür.Fakat vücuda olan zararları anlatılamayacak kadar fazladır. Günümüzde kaalı mekanlarda sigara tüketimi yasaklandı.Buna rağmen hala içici insan sayısı çok fazla.Sigara tüketimi her geçen gün arttıkça kanser vakaları da artmaktadır.Gelecek nesillerin sağlıklı yaşaması için sigarayı bırakın! Çevrenizdekileri de uyarın!

Anahtar Kelimeler: sigara, sigara fiyatları, sigara karikatürleri, sigara markaları, sigara neye sebep olur, sigara ve alkolün zararları, sigara ve kanser, sigaranın etkisini azaltmak için, sigaranın zararları, sigarasız hayat, sigarayı bırakma günü, sigarayı bırakma yolları, sigarayı bırakmak, sigarayı bırakmak için