Mısır bölgesinde kurulmuş bir devlet olan Eyyubiler'in kurucusu komutandır ve tam adı Melik el-Nasır Ebu'l Muzaffer Selahaddin Yusuf bin Necmeddin Eyyub'tür. 12. yüzyılda Haçlı Seferlerine karşı koyarak İslam alemine büyük bir hizmet yapmıştır. Selahaddin Eyyübi 1138 yılında doğmuş ve 4 mart 1193 tarihinde vefat etmiştir. Günümüz gençliği Selahattin Eyyubi'yi 2005 yılında çekilen Cennetin Krallığı filmiyle daha iyi tanımıştır:

Selahaddin Eyyubi, 1138'de Irak'ın Tikrit şehrinde doğmuştur ve 1193'de Suriye'nin Şam şehrinde vefat etmiştir. Selahaddin, 1187'de yapılan Hıttin Savaşında Kudüs şehrini Haçlı kuvvetlerinden alarak şehirde 88 senedir devam eden Hıristiyan hükümranlığına son vermiştir. Bu nedenle Selahaddin Eyyubi, Kudüs Fatihi olarak da anılır.

Ardından Hıristiyanların düzenledikleri III. Haçlı Seferi'ni geri püskürterek Hristiyanların Ortadoğu'da egemenlik kurma çabasını engellemiştir.

Selahaddin Eyyubi'nin etnik kökeni konusunda çeşitli rivayetler vardır. Baba tarafından kürt olduğu konusundaki rivayet daha sağlam olmakla birlikte çeşitli kaynaklarda Türk olduğu da yazmaktadır. Bununla birlikte az da olsa arap kökenli olduğunu söyleyen de vardır.

Selahaddin Eyyubi, Eyyubiler Devleti'ni 1171 tarihinde kurmuştur. Döneminde en geniş sınırlara ulaşılmış ve Mısır, Suriye, Irak, Hicaz ve Yemen'i kontrol altında tutmuştur.

Selahaddin Eyyubi'nin 17 oğlu ve 1 kızı vardı. Seferlerle.geçen bir hayatın verdiği yorgunlukla 1193 yılında erken yaşta Şam'da vefat etmiştir. Mezarı yanlış bir bilgi olarak Urfa'da değil, Şam'daki türbesindedir.

Anahtar Kelimeler: tarih, kim kimdir, eyyubiler devleti kısa bilgi, eyyübiler devleti özet bilgi, eyyubiler ne zaman kurulmuştur, eyyubiler nerede kurulmuştur, selahaddin eyyubi mezarı nerededir, selahaddin eyyubi nasıl ölmüştür, selahaddin eyyubi nerelidir, selahattin eyyubi filmi izle, selahattin eyyubi kısaca hayatı, selahattin eyyubi kürtmüdür, selahattin eyyubiyi anlatan film