Sait Faik Abasıyanık, roman ve şiir türünde de iyi eserler vermesine rağmen özellikle kısa hikaye alanında verdiği sağlam eserlerle tanınmış bir edebiyatçıdır. İstanbul Burgazada'da ömrünğn sonuna dek yaşadığı ev şuan müzedir. Sait Faik Abasıyanık'ın yaşamöyküsünü kısaca şöyle özetleyebiliriz:

1906 yılında Adapazarı'nda dünyaya geldi. İstanbul Erkek Lisesi'ne yazıldı ama sonra Bursa Lisesi'ne nakil oldu ve buradan mezun oldu. Edebiyat Fakültesi'e yazıldı. Ekonomi eğitimi için İsviçre’ye gitti ama kısa süre sonra Fransa’ya geçti. Üç yıl orada yaşadıktan sonra kısa bir müddet Halıcıoğlu Ermeni Yetim okulu'nda Türkçe öğretmenliği yaptı.

Yaşamını, Şişli'de Bulgar Çarşısı'ndaki apartmanında ve Burgaz Ada'daki köşklerinde annesi ile geçirmiş olup hiç Evlenmemiştir. Öldükten sonra evi müze haline getirildi. Annesi bir Sait Faik Hikaye Armağanı tesis etti. Şiir, roman ve hikaye türlerinde eser verdi. 11 Mayıs 1954 salı günü sirozdan öldü.

ESERLERİ:

Semaver, Sarnıç, Şahmerdan, Lüzumsuz Adam, Mahalle Kahvesi, Havada Bulut, Kumpanya, Havuzbaşı, Son Kuşlar, Alemdağında Var Bir Yılan, Az Şekerli, Tüneldeki Çocuk, Mahkeme Kapısı(Adliye röportajları).

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, burgazada gezilecek yerler, sait faik abasıyanık edebi uslübu, sait faik abasıyanık hayatı kısa, sait faik edebi kişiliği, sait faik eserleri nelerdir, sait faik müzesi neredir, sait faik nerede ölmüştür, sait faik nerelidir, sait faiken güzel hikayeleri