Liselerde ve ortaokullarda 2013 - 2014 eğitim yılında yapılan bir değişiklikle sözlü notu kalktı ve yerine performans ödevi notu sistemi getirildi. Bakan Nabi Avcı ise performans ödevinin kaldırılması ile ilgili çalışma yapacaklarını söylemişti. Henüz böyle bir çalışma yok. Ama eğer performans ödevi sistemi kalkarsa yeniden sözlü notu sistemine dönüş yapılacak. Peki performans ödevi neden kaldırılma aşamasına geldi?

Performans ödevleri, çocuklar üzerinde beklenen verimi ve gelişmeyi sağlayamadı. Ayrıca her dersten en az bir performans ödevi verilmesi hem öğrenci açısından hem de öğretmen açısından ağır bir külfet oluşturdu.

Özellikle ilkokul ve ortaokulda verilen performans ödevlerini genelde veliler kendileri yapmakta olduğu için sistemden verim alınamamaktadır. Öğrenciler ve veliler ise bu konuda ikiye bölünmüş durumda. bazı veli ve öğrenciler performans ödevi sisteminin kalkmasına gerek olmadığını çünkü not yükseltmek için birer fırsat olarak gördüklerini dile getiriyorlar.

Şuan resmi bir açıklama yok ama performans ödevi sisteminin büyük ihtimalle 2014 - 2015 eğitim öğretim yılında kaldırılması ihtimali kuvvetli görünüyor.

Anahtar Kelimeler: soru, peformans ödevi ne zaman kalkacak, performans notu kaldırıldımı, performans notu ne zaman kaldırılacak, performans ödevi kaldırıldımı, performans ödevi kapakları, performans ödevi matematik, performans ödevi örnekleri, performans ödevi ortalamayı nasıl etkiliyor