2015 yapımı Deniz Gamze Ergüven yönetmeni olan Mustang filmi;Fransa, Türkiye ve Almanya ortak yapımıdır. Oyuncuları;Güneş Nezihe Şensoy, Doğa Zeynep Doğuşlu, Elit İşcan'dır. Film müziğinin bestecisi; Warren Ellis'dir. Film toplamda 97 dakikadır. Film; Haziran ayında Fransa’da vizyona girmiş olup şu ana dek 450 bin kişi tarafından izlenmiştir.

Filmin içeriği ise kısaca şöyledir; Karadeniz’in bir sahil kasabasında babaanne ve amcalarıyla yaşayan, öksüz ve yetim kalan 5 kız kardeşin yaşadığı toplumsal baskıdır. Kendi yöntemleriyle direnişleri ve özgürlük arayışları, kendi ayakları üzerinde durmaya çalıştıkları anlatılmaktadır.

Film; Mayıs ayındaki Cannes Film Festivali'nde “Label Europas Cinema” ödülünü kazanmıştır.Ayrıca;Ukrayna'da altıncısı düzenlenen Odessa Film Festivali'nde Büyük Ödül'ü (Grand Prix) ve Ekim ayında da Roma'da özel mansiyon ödülü elde etmiştir.

Anahtar Kelimeler: deniz gamze ergüven kısaca kim, mustang, mustang fransa, mustang kaç dakika, mustang konusu, mustang nerde çekildi, mustang oscar, mustang oyuncuları, mustang yönetmeni kim