oksürüğe iyi gelen yiyeceklerBilim adamlarına göre kış mevsiminde çok sık görülen öksürük hastalık değil, çeşitli sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Öksürük geniz akıntısı gibi basit bir nedenden kaynaklanabileceği gibi, akciğer enfeksiyonlarından da kaynaklanabilmektedir. Bu yüzden çok hafife almadan doktora gidilip tedavi olunmasında fayda vardır.

Kısaca öksürüğün giderilmesinde aşağıda verdiğimiz tedavilerin yapılması etkildir.
Bol sıvı alın. Boğaz pastili, ballı çay veya bitki çayları boğazda kuruluk, gıcık ve öksürüğü önler. Kuru öksürük solunum yollarının tahrişini arttırır.

Mümkün olduğunca az ve hafif öksürmeyi deneyin. Yudumlanarak sıvı içilmesi, öksürüğü azaltır. Öksürükleri yumuşatmak için, sütün içerisine bal karıştırmak veya balın içerisine karabiber atmak yararlı olabilir. Duş alınması veya odadaki havanın nemlendirilmesi mukus salgılarını yumuşatır.

İki tatlı kaşığı dut pekmezine uygun miktarda karabiber katıp karıştırın ve günde bir kaşık tüketin. Ihlamurla ile ayva yaprağı beraber kaynatılıp için. Bir büyük soğanı iri iri dilimleyip orta boy bir bal kavanozuna ilave edin. İyice karıştırıp 1 gün bekletin. Sabah ve akşam olmak üzere 1 çorba kaşığı yiyin.

Çocuklarda öksürğü kesmek için; adaçayı gargarası iyi gelmektedir.Sabah ve akşamları birer kez yapılmalıdır. Hatmi çiçeği kürü de 1 çay bardağı kaynar sütün içerisine 5 gr hatmi çiçeği atılır, 2-3 dk. bekletilir.Günde 2 defa bu kür tekrarlanmalıdır.

Anahtar Kelimeler: sağlık, feridun kunak öksürük çayı, ferıdun kunak öksürük şurubu, feridun kunak öksürük tedavisi, feridun kunak öksürük turp, öksürüğe iyi gelen bitki çayları, öksürüğe ne iyi gelir, öksürüğe ne iyi gelir ferudun kunak, öksürüğe ne iyi gelir saraçoğlu, öksürüğü hemen kesen doğal yöntemler, öksürük, öksürük için hatmi çiçeği, öksürük için şifalı bitkiler