Nikah tarihi almak için öncelikle elinizde sağlık raporlarınız olmalı 5 ila 10 adet vesikalık fotoğrafınız olmalı ve nikahlanacak çift belediyede hazır bulunmalıdır. Çiftlerden biri gelemeyecekse vekalet yoluyla vekil atayabilir. Nikah tarihi, çiftelerden birinin ikamet ettiği ilçeye bağlı nikah dairesinden alınabilir, ikamet adresi olmayan bir daireden tarih almak için mevcut daireden izin yazısı getirilmelidir.

Nikah tarihi için çiftlerden ikisi de sağlık raporu getirmelidir. Bu sağlık raporu aile hekiminden alınabilir. Nikah için sağlık raporunda çiftlerden kan örneği alınır ve akciğer röntgeni çekilir. HIV, sarılık vb.. hastalıklar olup olmadığı incelenir ve çiftler arasında kan uyuşmazlığı var mı diye bakılır.

Nikah tarihi en fazla 6 ay sonrası için alınabilir. Nikah tarihi almak için son günleri beklememekte fayda vardır çünkü eğer geç kalınırsa çiftlerin istediği tarih dolu olabilir. Sağlık raporları ve nikah salonu için belirli ücretler olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Evlenecek çiftlere mutluluklar dileriz :)

Anahtar Kelimeler: soru, adım adım nikah tarihi almak, kan uyuşmazlığı nedir, nikah günü almak için ne yapılır, nikah günü nasıl alınır, nikah için sağlık raporu nasıl alınır, nikah için sağlık raporu nereden alınır, nikah kaç para, nikah kan uyuşmazlığı testi nedir, nikah sağlık raporu neler yapılmalı, nikah salonları fiyatları, nikah salonu ücretleri, nikah tarihi almak için gerekli şeyler, nikah tarihi almanın yolları, nikah tarihi nasıl alınır, nikah tarihi nereden alınır