Bugün itibariyle İçişleri Bakanı olarak atanan Muammer Güler 21 Mart 1949 tarihinde Mardin'de doğmuştur. Bir dönem istanbul valiliği de yapmıştır. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamlayarak 1972 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. ilk kamu görevine 14 Mart 1973 tarihinde Balıkesir'de maiyet memuru (kaymakam adayı) olarak başladı.

Sırasıyla Çal İlçesi kaymakam vekilliği, Pehlivanköy, Horasan kaymakamlıklarında bulunduktan sonra İçişleri Bakanlığı Personel Şube Müdürlüğü’ne atandı. İçişleri Bakanlığı’nda şube müdürü, daire başkanı, personel genel müdür yardımcılığı ve personel genel müdürlüğü’nde bulundu.

Personel Genel Müdürü iken 29 Ocak 1992 tarihinde Niğde Valiliği’ne atandı. Daha sonra 27 Eylül 1993 tarihinde Kayseri Valiliği'ne ve 6 Temmuz 1994 tarihinde Gaziantep Valiliği'ne atandı. Bu görevini sürdürürken 28 Temmuz 2000 tarihinde Samsun Valiliği'ne atandı. 30 Ocak 2003 tarihinde İstanbul Valiliği'ne atanarak 17 Şubat 2003 tarihinde görevine başladı.

12 Mayıs 2010 Valiler Kararnamesiyle Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'na atandı. 7 Mart 2011 tarihi itibariyle Adalet ve Kalkınma Partisi'nden milletvekili olmak amacıyla görevinden istifa etmiştir.

24. Dönem Mardin Milletvekili olarak TBMM'ye girmiştir. Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi olarak görev yapmış ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Onur Üyesidir.

Matematik öğretmeni Neval Hanım'la 1977 yılında evlenmiştir. Güler çiftinin Barış ve Burcu adlarında iki çocuğu bulunmaktadır. 24 Ocak 2013'te yapılan kabine revizyonu ile İdris Naim Şahin'in yerinde İçişleri Bakanlığı'na getirildi.

17 Aralık 2013 yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna oğlunun da isminin karışması üzerine içişleri bakanlığından istifa etmiştir.

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, dünden bugüne içişleri bakanlarımız, muammer güler biyografisi, muammer güler görevleri, muammer güler hangi okul mezunu, muammer güler hayatı özet, muammer güler kaç yaşında, muammer güler kimdir kısaca, muammer güler nerelidir, türkiye cumhuriyeti dönemi içişleri bakanlarımız