Milli İstihbarat Teşkilatı ya da kısaca MİT, insanların eleman olarak çalışmayı istediği yerlerin başında geliyor. Vatanseverlik, gizli işlere yatkınlık, kahraman olma duygusu insanlara MİT'te çalışmayı cazip hale getiriyor. Peki MİT'e nasıl girilir? MİT, diğer devlet kurumları gibi personel alım ilanları yayınlıyor mu? Sizin için araştırdık, işte MİT'te eleman olma şartları:

Milli İstihbarat Teşkilatı, Başbakanlık'a bağlı bir müsteşarlık olarak görevini sürdürmektedir. Televizyon dizilerinde ve halk arasındaki genel kanı "MİT, eğer size ihtiyacı varsa sizi mutlaka bulur ve iş teklif eder" şeklindedir. Fakat işin aslı tam olarak böyle değil. MİT, kariyer ile ilgili konuları websitelerinde açıklamış Buna göre, MİT'te eleman olabilmek için gerekli ön şartlardan bazıları şunlar:

* 4 yıllık Fakülte bitirmiş olmak
* En az bir Yabancı Dil'i çok iyi bilmek
* KPSS sınavına girmiş ve yeterli puanı almış olmak
* Erkek adaylar için askerlik yapmış olmak
* 657 sayılı devlet memuru kanununda gerekli şartları sağlamak.

Bir çoğuna göre MİT'te çalışan bir tanıdık vasıtasıyla da MİT'e girmek mümkün olabiliyor. Tabi ki bu durumu torpil olarak değil referans ya da kefil bakımından değerlendirilmelidir. MİT sonuçta çok ciddi ve stratejik bir kurum, elini kolunu sallayan herkes MİT'e eleman olamıyor.

MİT, kendi sitesinde MİT'te çalışabilmek için gerekli özellikler şöyle sıralamış, eğer siz de MİT'te çalışmak istiyorum diyenlerdenseniz bunlara uygun karakteriniz olmalı:

"MİT'te çalışmak; analitik zekâyı, yaratıcı düşünmeyi, özgüveni, yüksek sorumluluk bilincini, yabancı dil bilgisini, entelektüel donanımı, profesyonel disiplini, güçlü yazılı ve sözlü iletişim becerilerini, takım çalışmasına yatkınlığı, gelişime, değişime açıklığı ve ketumiyeti gerektirir."

MİT'in kariyer sitesine göz atabilirsiniz, TIKLAYIN

Buradan MİT'e Özgeçmiş (CV) yollayabilirsiniz, TIKLAYIN

Buradan açık pozisyonları görebilirsiniz, TIKLAYIN

Anahtar Kelimeler: kariyer, milli istihbarat teşkilatına nasıl girilir, milli istihbarat teşkilatında çalışmak, MİT eleman alıyor mu, MİT eleman ilanları, MİT elemanlarının maaşları nasıl, MİT kariyer fırsatları, MİT personel alım ilanları, MİT'e CV gönder, MİT'e eleman olarak nasıl girilir, MİT'te çalışmak için ne yapılır, MİT'te hangi kadrolar var, MİT'te işe başlamak için, mite çalışan olarak girmek, mite işçi olarak girmek, mite nasıl girilir, mitte çalışmak için ne gereklidir