İstiklal Marşımızın ve bir çok manzum eserin yazarı Mehmet Akif Ersoy, 1873 yılında İstanbul'da doğmuştur. Gerçek adı Mehmet Ragif'tır. Veterinerlik fakültesini bitiren Akif, Fransızca, Farsça ve Arapça bilmekteydi. 1893 ile 1913 yılları arasında devlet memuru olarak çalışmıştır. Akif'in şiirleri Safahat adlı eserde toplanmıştır. 1920 târihinde Burdur Mebusu olarak Birinci Büyük Millet Meclisine seçildi. 17 Şubat 1921 günü İstiklâl Marşı'nı yazdı. Meclis 12 Martta bu marşı kabul etti.

1926 yılından îtibâren Mısır Üniversitesinde Türkçe dersleri verdi. Derslerden döndükce Kur'ân-ı kerîm tercümesiyle de meşgul oluyordu, fakat bu sırada siroza tutuldu. Önceleri hastalığının ehemmiyetini anlayamadı ve hava değişimiyle geçeceğini zannetti. Lübnan'a gitti. Ağustos 1936'da Antakya'ya geldi. Mısır'a hasta olarak döndü.

Hastalık onu harâb etmiş, bir deri bir kemik bırakmıştı. İstanbul'a geldi. Hastanede yattı, tedâvi gördü. Fakat hastalığın önüne geçilemedi. 27 Aralık 1936 târihinde vefat etti. Kabri Edirnekapı Mezarlığındadır.

Mehmet Âkif, şiir yazmaya Baytar Mektebi'nde öğrenci olduğu yıllarda başladı. Yayımlanan ilk şiiri Kur'an'a Hitap başlığını taşır. 1908'den itibaren aruz ölçüsü kullanarak manzum hikâyeler yazdı. Hikâyelerinde halkın dert ve sıkıntılarını anlattı. Balkan Savaşı yıllarından itibaren destansı şiirler yazmaya başladı. İlk büyük destanı, “Çanakkale Şehitleri'ne“ başlıklı şiiridir.

MEHMET AKİF'İN HAYATIYLA ALAKALI YAPTIĞIMIZ VİDEO'YU iZLEYİN:

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, mehme akif siyasi görüşleri, mehmet akif edebi uslubu, mehmet akif ersoy çanakkale şehitlerine şiiri, mehmet akif ersoy hakkında kısa bilgi, mehmet akif ersoy hayatı ve eserleri özet, mehmet akif ersoy istiklal marşını nasıl yazdı, mehmet akif ersoy kimdir kısaca, mehmet akif ersoy kime evli, mehmet akif ersoy kısa biyografisi, mehmet akif ersoy nasıl öldü, mehmet akif ersoy nereliydi, mehmet akif ersoy sahafat oku, mehmet akif ersoy şiirleri oku, mehmet akif ersoyun aldığı görevler, mehmet akif ve atatürk arasında neler