KCK operasyonu kapsamında ifadeye çağrılan MİT müsteşarı Hakan Fidan ile gündeme gelen Milli istihbarat teşkilatı, kısa ismiyle MİT; başbakanlığa bağlı olarak çalışan ve devletin iç ve dış güvenliğiyle alakalı milli istihabarat ağını oluşturarak, edindiği istihbaratı devletin ilgili kişilerine bildirmekle yükümlü bir müsteşarlıktır.

Milli istihbarat teşkilatı müsteşarlığının tanımı, kapsamı, görevleri 2937 devlet istihbarat hizmetleri ve mit kanununda düzenlenir. Edindiği istihbaratı başbakan, cumhurbaşkanı ve genelkurmay başkanıyla paylaşır.

Bu günlerde TBMM'de KCK davası kapsamında Hakan Fidan'ın ifadeye çağrılmasının ardından, MİT müsteşarlarının görevlerine dair düzenleme yapmak için MIT kanununda değişiklik talebi görüşülüyor. AKP MIT müsteşarlarını koruyan bu yasa teklifini desteklerken muhalefet bu düzenlemeye karşı.

Bu Düzenleme Talebiyle; MİT personeli hakkında soruşturma açılması ve yargılanması için ancak Başbakanın onayından geçmesine bağlanıyor.

Anahtar Kelimeler: soru, hakan fidan biyografi, hakan fidan kck operasyonu, hakan fidan ne yaptı, hakan fidan özgeçmiş, hakan fidanın suçu ne, milli istihbara teşkilatı görevleri, mit hakan fidan kimdir, mit kanun değişikliği nedir, mit kanunu değişikliği nedir, mit kanunu değişiyor mu, mit kanunu nedir, mit kanunu oku, mit kanununda ne değişiyor, mit ne demek, mit nedir