Peygamber Efendimiz'in Mekke'den Medine'ye hicretinde Medine'de inşa ettirdiği camiye Mescidi Nebevi denir. Mescidi Nebevi, peygamber mescidi demektir. Peygamber efendimizin evini ve ilim tahsili yapılan suffa bölümünü de kapsamaktadır. Mescidi Nebevi ilk yapıldığında hurma kütüklerinden sutunları ve hurma yapraklarından çatısı vardı.

Ravza-ı Mutaharra denilen ve Peygamber Efendimizin kabri olan bölüm, Hz Ebu bekir ve Hz. Ömer'in kabirleri de buradadır. Mescidi Nebevi şuan 400.000m2'lik bir alana sahiptir. Mescidi Nebevi'nin içinde şuan bulunan minber 3.Murat tarafından yaptırılmıştır.

Mescidi Nebevi'de kılınan namazların diğer camilerde kılınan namazlardan daha sevaplı olduğu hadisi şeriflerde belirtilmektedir. Bugün 400.000 metrekare olan cami ilk yapıldığında 35*30m genişliğindedir.

Anahtar Kelimeler: tarih, medine turistik yerler, medinede gezilecek yerler, medinede görülecek yerler, medinedeki mübarek yerler, medinenin önemli özellikleri, mescidi nebevi kim yaptırdı, mescidi nebevi ne zaman yapıldı, mescidi nebevi nerededir, ravza kelimesinin manası, ravza ne demektir