martin luther kingAfrika kökenli Amerikan vatandaşı insan hakları savunucusu ve aktivist Martin Luther King, 15 ocak 1929'da Atalanta'da dünyaya geldi. Doğduğunda ismi Michael kondu. Gittiği kolejin rektöründen etkilendi. 1948 yılında Sosyoloji bölümünden mezun oldu. 1955 yılında Boston Üniversitesi'nde Teoloji yüksek lisansı yaptı.

1953 yılında Coretta Scott ile evlendi ve bu evlilikten dört çocuğu oldu. Aynı yıl henüz 24 yaşındayken Alabama'daki Dexter Avenue Baptist Kilisesinin pastörü oldu. 1955'te beyaz bir insana yer vermediği için tutuklandı. Bundan dolayı yurt çapında boykotlar düzenledi.

1957 yılında Güney Hristiyan Liderlik Konferansının kurulmasına ön ayak oldu. Martin, Mahatma Ghandi'nin yolundan gidiyordu. Martin Luther King hareketine koministlerin sızdığını öne sürerek 1961'den itibaren FBI, King'i takibe aldı.

King, siyahların oy kullqnması, ayrımcılığın sona bitmesi, çalışan hakları ve diğer temel haklar için bir çok gösteri düzenledi. Bu hareketlerin sonucunda 1964 yılında Yurttaş Hakları Kanunu (Civil Rights Act of 1964) ve 1965 yılında Oy Hakkı Kanunu (Voting Rights Act of 1965) çıktı.

Bir Hayalim Var konuşması:

1963 yılında "İş ve Özgürlük İçin Washington'a Yürüyüş" sırasında Lincoln Anıtı önünde yaptığı "Bir Hayalim Var" konuşması tarihe mal oldu. Konuşmada şöyle dedi:

« Bir gün, dört çocuğumun da derilerinin rengi ile değil de kişilikleri ile yargılanacağı bir ülkede yaşayacaklarına dair bir hayalim var. »

Ölümü:

King, 4 Nisan günü öğleden sonra saat 6'da Memphis'teki Lorraine Motel'in balkonunda uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, martin luther king hakkında kısa bilgi, martin luther king kimdir kısaca, martin luther king nasıl öldü, martin luther king neler yaptı, martin luther king nerelidir, martin luther king sözleri