Avrupa Rönesans döneminde yetişmiş en önemli bilim adamlarından biri olan Leonardo Da Vinci aynı zamanda bir mühendis, bir sanatçı ve ressamdır. 15 Nisan 1452 tarihinde İtalya'nın Floransa kentinde doğdu. 2 Mayıs 1519 tarihinde 67 yaşındayken Fransa'ya bağlı Amboise şehrinde öldü. Babası genç bir noter olan Ser Piero da Vinci, annesi ise bir Çiftçi kızı olan Caterina'dır.

Leonardo, 1499’da şehir Fransızlar tarafından işgal edilinceye kadar 17 yıllık süre boyunca Milano Dükü için çalıştı. Dük için sadece resim ve heykeller yapmadı, ya da sadece festivaller düzenlemekle uğraşmadı, aynı zamanda bina, makine ve silah tasarımları yaptı. 1499’da Milano'yu terketti. 16 yıl boyunca İtalya’da seyahat etti.

1513 - 1516 arasında Roma’da yaşamını sürdürdü. Burada papa için geliştirilen çeşitli projelerde yer aldı. Anatomi ve fizyoloji alanında çalıştı. 1516’da iş vereni Giuliano de Medici’nin ölmesiyle birlikte Kral I. Francis’ten Fransa’nın baş ressam, mühendis ve mimarı olması davet aldı.

Leonardo 2 Mayıs 1519’da Amboise’daki evinde 67 yaşındayken vefat etti. Kralın kollarında can verdiği rivayet olunsa 1 Mayıs günü kralın bir başka kente gittiği bir gün içinde Da Vinci'nin yanına gelemeyeceği kesindir. Vasiyetinde mirasının esas bölümünü öğrencisi ve dostu Melzi’ye bıraktı. Amboise'daki Saint Florentin Kilisesi’nde toprağa verildi.

Leonardo Da Vinci'nin en büyük iki sanat yapıtı Son Akşam Yemeği ve Mona Lisa'dır.

Anahtar Kelimeler: tarih, kim kimdir, bilim, kısaca leonardo da vinci, leonardo da vinci eserleri, leonardo da vinci hayatı kısa özet, leonardo da vinci hayatı ve eserleri, leonardo da vinci hayatının özeti, leonardo da vinci kimdir kısa, leonardo da vinci kısa bilgi, leonardo da vinci kısaca hayatı, leonardo da vinci resimleri, rönesans bilim adamları kimlerdir, rönesans nedir kısaca, rönesans sanatçıları kimlerdir