koah hastalığı nedirKronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı söz öbeğinin baş harflerinden oluşan KOAH, süreğen tıkanan akciğer hastalığı olarak da bilinir. Peki KOAH nasıl bir hastalıktır, tedavisi var mıdır, varsa nasıl bir tedavi uygulanır, bu hastalığın belirtileri nelerdir. Bu illet hakkında kısa ve önemli bilgileri bulabileceğiniz yazımız:

KOAH NEDİR?

Kronik bronşit veya müzmin bronşit gibi isimlerle de tanınan bir hastalık olan KOAH, akciğerlerdeki hava yollarının daralması sebebiyle soluk alıp verirken havanın kısıtlanmasıdır. Hastalığın en önemli özelliği, akciğerlere girip çıkan havayı, nefes darlığına neden olacak kadar kısıtlamasıdır. Her yıl dünyada 2.5 milyon kişi bu hastalık nedeniyle vefat etmektedir.

NEDENLERİ NELERDİR?

* Aşırı ve uzun süreli sigara tüketimi.
* Kalıtımsal özellikler.
* Hava kirliliği.
* Zararlı gazların ve taneciklerin solunması.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Öksürme, Balgam, nefes darlığı, Kalp yetmezliğinden ötürü ayaklarda şişlikler, göğüste tıkanma hissi, hırıltılı soluma, kanın oksijen doymuşluğunda azalma gibi şikayetler yaşıyorsanız risk altında olabilirsiniz.

koahlı ve sağlıklı bir akciğer
Yukarıdaki resimde sağlıklı bir ciğer ile illetli bir ciğerin karşılaştırması vardır.

KOAH vs. Astım Farkı nedir

Astım, genellikle çocuk ve genç yaşlarda görülür.
KOAH, 50 yaşlarından sonra ortaya çıkar.

KOAH sigara içenlerde görülür.
Astımın sigara ile alakası yoktur.

Astımda iyileşme olabilir,
KOAH'ın tedavisinde akciğerde oluşan hasarın geri dönüşü yoktur.

HASTALIK NASIL BELLİ OLUR, TANI NASIL KONUR?

Akciğer grafisi, SFT, EKG, tam kan sayımı, bilgisayarlı tomografi ile tespit edilir.

TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Hastalığın değerlendirilmesi ve izlenmesi, Risk faktörlerinin azaltılması, farmakolojik ve farmakolojik olmayan yaklaşımlarla stabil KOAH'nin tedavisi, KOAH semptomlarında kısa süreli kötüleşme ile karakterize akut alevlenmelerin tedavisi şeklinde 4 basamaktan oluşan bir tedavi programı uygulanır.

ÖNEMLİ BİR NOT: SAĞLIKLA İLGİLİ BU YAZI TEŞHİS YA DA TEDAVİ AMAÇLI DEĞİLDİR. YALNIZCA HASTALIK HAKKINDA GENEL KÜLTÜR DÜZEYİNDE BİLGİ İÇERMEKTEDİR.

KAYNAKLAR:
vikipedi Koah maddesi
akdeniz üniversitesi

Anahtar Kelimeler: sağlık, astım ile koah arasındaki farkı, koah belirtileri nelerdir, koah hakkında kısa bilgi, koah ne demektir, koah nedir kısaca, koah nedir nasıl tedavi edilir, koah nedir nasıl tedavisi nasıldır, koah tedavisi var mıdır