Kızamık bir virüs ile meydana gelen enfeksiyon hastalığıdır.Bulaşıcı bir hastalık olup kuluçka dönemi 10-14 gün arasında değişmektedir.İlk olarak kendisini döküntü ile göstermektedir. İlk dört gün en bulaşıcı dönemdir. Bir kez geçirildiğinde hayat boyu bağışıklık bırakır.Belirtileri;Hafif veya yüksek ateş, kuru öksürük, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık. Gözler ışığa karşı hassaslaşır.
Kızamık çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır. Örneğin; tüberküloz, zatürre, boyundaki lenf bezlerinin iltihaplanmasına, orta kulak iltihabına ve beyin iltihabı.
Tedavisi için; Hasta 10 gün süreyle izole edilmeli, Ateş düşünceye kadar yatak istirahati,
Ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar ve öksürük şurupları kullanmalı.
Kızamıklı bir çocukla temas eden kişilere (örn; aile üyelerine) gamma globülin yapılarak hastalık önlenebilir veya hastalığın seyri hafifletilebilir.
Kızamıktan korunabilmek için; Zayıflatılmış canlı virüs aşıcı 15 aylık çocuklara tek doz uygulanmakta olup bağışıklık sistemi bozulan çocuklarda 6 ay sonra bir destek dozu yapılmaktadır.
Salgın dönemlerinde 9 aylıktan büyük tüm çocuklara aşı uygulanabilir. Bu takdirde 15 ay tamamlanınca bir destek dozu daha yapılır.

Anahtar Kelimeler: bebeklerde kızamık, belirtileri nelerdir, kızamık aşısı, kızamık görseller, kızamık nasıl olur, kızamık nedir, kızamık olduğumu nasıl anlarım, kızamık tedavisi, kızamıkçık nedir, kızamıktan korunma, kızamıktan korunma nedir