Kubilay Olayı olarak da bilinen Menemen Vakası, Şehy Sait isyanı ile birlikte erken dönem cumhuriyet tarihinin en önemli olaylarından biridir. 23 Aralık 1930 tarihinde vuku bulmuştur. Asker öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay, şeriat isteyen bir grup tarafından şehit edilmiştir. Bu olayın sonucunda bölgede sıkı yönetim ilan edilmiştir. Failler idam edilmiştir. Menemen İlçesi İzmir ilimize bağlıdır. Olayla ilgili özet bilgilerimiz şöyle:

Olayın en başında Şeyh Esat adlı biri vardır. Bu şeyh, Manisa’da adam toplamakla vazife verdiği Laz İbrahim'in adamları olan ve Manisa tarafından gelmiş sarıklı, cübbeli ve eli silahlı altı kişilik bir grup 23 Aralık 1930'da sabah namazından sonra camiden çıkıp Memenen meydanında gösteri yapmaya başladılar.

Elebaşılar arasında, Giritli Derviş Mehmet, Şamdan Mehmet, Sütçü Mehmet Emin, Nalıncı Hasan, Küçük Hasan vardı. Derviş Mehmet camide namaz kılanlara kendini "Mehdi" olarak tanıttı ve dini korumaya geldiklerini söyledi. Öğleye kadar tekbir getirerek ve zikir çekerek ve zorla adam topladılar.

Olayların Menemen askeri kışlasından işitilmesiyle birlikte yedek subay Kubilay bir manga askerle alay komutanı tarafından olay yerine gönderildi. Askerlerin yanından ayrılarak tek başına onların arasına girip teslim olmalarını istedi. Onlardan biri ateş ederek Kubilay’ı yaraladı.

Karşıdan bunu gören asker de ateşle karşılık verdi. Ama tüfeklerinde vücuda zararı olmayan manevra fişekleri vardı. Bunun üzerine isyancılardan Derviş Mehmet "bana kurşun işlemiyor” diyerek halkı kandırmaya çalıştı.

Kubilay yaralı halde cami avlusuna sığındıysa da, Derviş Mehmet ve arkadaşları onu takip ederek yanına geldiler. Derviş Mehmet, yaralı Asteğmen Kubilay'ın başını kesti. Kesik başını sancağa batırarak isyana devam ettiler. Daha sonra gelen takviye kuvvet isyanı bastırdı. Kubilay ile birlikte iki bekçi daha şehit olmuştu.

Anahtar Kelimeler: tarih, kurtuluş savaşı cepheleri hangileridir, kurtuluş savaşı dönüm noktaları, kurtuluş savaşı hangi cephelerde oldu, kurtuluş savaşı kısaca özet, kurtuluş savaşı şehitleri, menemen nerededir, menemen olayı nedir, menemen olayının sonuçları nelerdir, menemen vakası hakkında kısa bilgi, menemen vakası nedir, menemende ne olmuştu, şehit kubilay hakkında bilgi, yedek subay kubilay fehmi kimdir