ikinci el araba title=İkinci el araç alım satımında büyük sahtekarlıklar dönebiliyor. İkinci el araba alacaklar için bazı bilgiler vermek istiyorum. İkinci el araç alacaklar, öncelikle aracın kazası, borcu, cezası var mı diye kontrol etmeliler. Aracın önceden hiç hasarı var mıdır sorusu için şöyle yapıyoruz. Hasarı olup olmadığını öğrenmek istediğimiz aracın plaka numarasını 5664 ' e kısa mesaj gönderiyoruz. örneğin plaka 24 AB 1234 olsun. Cep telefonumuzun mesaj yaz kısmına girip:

24AB1234 yazıp 5664'e gönderin. iki dakika içinde size cevap gelecektir. Aracın önceden bir kazası varsa şöyle bir cevap gelecek: "Kayitlarimiza göre ****xxxx saşi nolu aracin 1 hasari mevcuttur. HSR1:23/09/2006, çarpma, 367TL"

Bu demek oluyor ki sorguladığımız araç 2006 yılında bir yere çarpmış ve araçta 367TL'lik hasar oluşmuş. tabi bu kaydın olabilmesi için bu hasarın yetkili bir serviste düzeltilmiş oluyor. Eğer hasar mahalle arasındaki bir kaportacıda düzeltiyse kayıtlarda gözükmeyecektir. Yani bu SMS olayı kesin sonuçları vermez. Buraya dikkat edilmelidir.

Dikkat edilmesi gereken bir başka şey ise bu SMS hizmetinin SMS ücreti 3.6TL'dir.

Anahtar Kelimeler: soru, alacağım aracın kazası var mı, araç borç sorgulama gib.gov.tr, araç ceza sorgulama gib.gov.tr, araç hasar geçmişi sorgulama, araç kaza sorgulama mesaj, araç kazası sogrulama sms, araç nasıl sorgulanır, aracın borcu var mı nasıl sorgulanır, bir aracın kazası olup olmadığı nasıl öğrenilir, ikinci el oto alacaklara tavsiyeler, ikinci el oto alırken dikkat edilmesi gerekenler, kısa mesaj sms ile araç sorgulama, plaka ile araç kaza sorgulama