Körlük (Blindness), Nobel ödüllü Portekizli yazar Jose Saramago tarafından yazılmış postmodern bir romandır. Bu Romanda trafikte arabasında birden bire kör olan bir adamın körlüğünü bütün şehre bulaştırmasını ve hükümetin bu salgını karantina altına almaya çalışmasını konu edinir. Bu kitaptan uyarlanmış 2008 yapımı bir filmde mevcuttur. Roman sembolük öğeler taşımaktadır. Kitabın konusu kısaca şöyledir:

Körlük salgınına tutulan ilk gurup eski bir akıl hastanesinde karantinaya alınırlar. Adı karantina olmasına rağmen bu grup ölüme terk edilmiştir. Körlük salgını yayıldıkça akıl hastanesindeki körlerin sayısı dramatik bir biçimde artar.

Akıl hastanesi kalabalıklaştkça hayatta kalma mücadelesi daha da güçleşir, körler gruplaşmaya ve birbirlerine üstünlük kurmaya çalışmaya başlarlar. Akıl hastanesi artık zorba körlerin yönettiği korkunç bir hapishane olmuştur.

Bu teröre dayanamayan bir kadın, hastaneyi ateşe verir. Körler yangından kurtulup şehre açıldıklarında şehrin tamamamının bir karmaşa içinde olduğunu anlarlar. Arık hayatta kalmak tam bir mucizedir.

JOSE SARAMAGO HAKKINDA BİLGİ:

Portekiz'in en tanınmış yazarlarından olan José Saramago, 16 Ekim 1922 tarihinde doğdu. Henüz üç yaşındayken, ailesi Lizbon'a taşındı. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle yükseköğrenim yapamayarak, başka işlere yönelmek zorunda kaldı; sağlık görevlisi, yayıncı, çevirmen, gazeteci olarak çalıştı.

Saramago'nun yapıtlarının arasında iki şiir kitabı, birçok deneme, oyun ve roman vardır. Bunların arasında özellikle romanlarıyla birçok ödüller almış olan Saramago'nun edebiyat yaşamının asıl meyvesi, 1998 yılında aldığı Nobel edebiyat Ödülü'dür. Yapıtlarındaki hayal gücü, sevecenlik ve ironiyle, anlaşılması zor gerçeklerin kavranmasını sağlayarak çağımızın en önemli edebiyatçıları arasında yerini alan Saramago, halen Kanarya Adaları'nda yaşamaktadır.

Anahtar Kelimeler: edebiyat, jose saramago hayatı özet, jose saramago kimdir kısaca, jose saramago kitapları ve eserleri, jose saramago nerelidir, körlük filmi fragman, körlük filmi özet, körlük hakkında hikayeler, körlük hakkında roman, körlük nedir, körlük romanı ana fikri, körlük romanı hakkında bilgi, körlük romanı kısaca özet, körlük romanı olay örgüsü