james watt kimdirJames Watt, çalışmalarıyla Sanayi Devrimi'nin başlamasına neden olan en önemli şahsiyetlerden biridir. İskoçya kökenli bir bilim adamı ve mühendis olan Watt, 1736 tarihinde Greenock'ta doğmuştur. Buhar Motorunu geliştirerek dünya tarihinde çok kritik bir iş yapmıştır. Çünkü Buhar motoruyla sanayide makineleşme hızlanmıştır.

Çocukluğunda sık hastalandığı için okula devamlı gidememiştir. Eğitimini aileden alan James erken yaşta annesini kaybeder. Londra'ya gidip ölçü aletleri yapımını öğrenir. Glasgow'da Profesör Joseph Black'ın yardımıyla bir atelye açar ve burada buhar motoruyla alakalı çalışmalar yapmaya başlar.

Çalışmalarıyla, daha önce Thomas Newcomen tarafından geliştirilen Buhar makinesini sanayide kullanımına uygun hale getirdi. Aslında bunu, bir buhar motorunu tamir ederken yaptı. 1794'te bir ortağıyla şirket kurdu ve buhar makineleri üretmeye başladı. Emekli olduğunda da boş durmamış ve şu icatları yapmıştır:

Teleskop ile mesafe ölçümü.
Mektup kopyalama cihazı
Yağ lâmbasında iyileştirmeler,
Buhar merdanesi,
Heykel kopyalama cihazı.

Watt yaptığı çalışmalarla elektrik endüstrisinin gelişmesine katkıda bulunmuş ve ismi elektriksel gücün (P=V.I) birimi kabul edilmiştir. 1767'de kuzeni Margaret Miller ile evlenmiş ve 6 çocuk sahibi olmuştur. Daha sonra ikinci evliliğini yapmıştır.

19 Ağustos 1819 tarihinde vefat etmiştir.

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, elektrik bilimine katkı yapan bilim adamları, james watt hayatı kısaca, james watt kimdir kısaca, james watt kısa biyografi, james watt neyi icat etti, james watt'ın buluşları nelerdir