iyi zeytinyağı nasıl anlaşılırİyi bir zeytinyağı hangi özelliklere sahiptir, iyi bir zeytinyağının belirtileri nelerdir, sahte ya da katkılı zeytinyağını anlamanın yolları var mıdır, zeytinyağı çeşitlerinden hangisi kullanılmalı, riviera, rafine, soğuk sıkma, naturel sızma ya da birinci sızma zeytinyağı ne anlama geliyor? Bu soruların cevaplarını yazımızda okuyabilirsiniz:

ZEYTİNYAĞI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

1.Naturel zeytinyağı nedir: Zeytinin doğallığında değişikliğe mahal vermeyecek bir ısıl ortamda; yıkama, dekantasyon, santrifüj ve filtrasyon işlemleriyle elde edilen; kendi kategorisindeki ürünlerin fiziksel, kimyasal ve duyusal özelliklerini taşıyan yağları ifade eder.

2. Naturel sızma zeytinyağı nedir: Doğrudan tüketilmeye uygun, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 gramdan fazla olmayan yağlardır.

3.Naturel birinci zeytinyağı nedir: Doğrudan tüketime uygun, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 2,0 gramdan fazla olmayan yağlardır.

4.Ham zeytinyağı, Rafinajlık zeytinyağı nedir: Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 2,0 gramdan fazla olan veya doğrudan tüketime uygun olmayan teknik amaçlı kullanıma uygun yağlardır.

5.Rafine zeytinyağı ne demektir: Ham zeytinyağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metotlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen ve serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda 0,3 gramdan fazla olmayan yağdır.

6.Riviera zeytinyağı ne demektir: Rafine zeytinyağı ile doğrudan tüketime uygun natürel zeytinyağları karışımından oluşan ve serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda l,0 gramdan fazla olmayan yağdır.

taş sıkma zeytinyağı

SAHTE ZEYTİNYAĞI İLE GERÇEK ZEYTİNYAĞI NASIL ANLAŞILIR?

* En önemmli kriterlerden biri ülkedeki en ünlü ve köklü gerçek zeytinyağı üreticilerinden ürünlerimizi almaktadır. Unutmayalım ki zeytinyağının ucuzu olmaz. Çünkü kaliteli zeytin ve zeytinyağı işçiliği pahalıdır.

* Gerçek zeytinyağının kokusu iştah açıcı ve aromatik olur. Yutulduğunda ise boğazınızda hafif bir yakıcılık hissedersiniz.

* Gerçek zeytinyağı 0 ila 6 derecede donar. Yani zeytinyağını buzdolabına koyarsanız katılaştığını göreceksiniz.

* En güzel zeytinyağı şu üç unsuru içermelidir. Tek bahçenin, en sağlam ve en sağlıklı zeytinlerinden, doğal yöntemlerle elde edilmiş saf yağdır.

* Hakiki Zeytinyağı suya döküldüğünde önce damla damla olur sonra bu damlalar birleşerek bütünleşir.

-----
KAYNAKLAR:
http://www.komilizeytinyagi.com.tr
http://www.milliyet.com.tr

Anahtar Kelimeler: sağlık, soru, kostikli zeytin nasıl anlaşılır, naturel birinci zeytinyağı nedir, naturel sızma ne demektir, riviera zeytinyağı nedir, sahte zeytinyağı nasıl anlaşılır, soğuk sıkma ne demektir, zeytinyağı çeşitleri nedir