Isaac Newton; 25 aralık 1642 tarihinde İngiltere'nin Woolsthrope şehrinde dünyaya gelmiştir. Eğitim hayatı Gratham'da başladı ve Cambridge’de devam etti. Newton; 1677 yılında Trinty College’da öğretim üyeliği yapmaya başladı. Daha 26 yaşındayken 1668 yılında ise Lucasian matematik kürsüsünde yer aldı.

Burada sonsuz küçükler hesabının (difransiyel ve integral) temelini atmış olup daha sonra da ışığın yapısını açıklayıp, evrensel kütle çekimi kanunu fikrini ortaya çıkarmıştır. Fakat; Newton çekingen karakterde olduğundan dolayı; fizikte devrim yaratacak fikirlerinini birçoğunu çok uzun yıllar sonra yayınlayabilmiştir.

Örneğin; sonsuz küçükler hesabını 38 yıl sonra yayınlamıştır. 1671'de Royal Society'e seçilip aynalı teleskopu geliştirmiştir. Robert Hooke tarafından şiddetle eleştirilmesi sonucu Newton iyice içine kapanık hale gelir ve Bilim dünyasıyla ilişkisini keser. 1678'de ise ruhsal bunalıma girer fakat Yakın dostu ünlü astronom Edmond Halley'in çabalarıyla 6 yıl sonra bilimsel çalışmalarına geri dönüp 2 yıl içinde efsanevi yapıtı Principia'yı yayınlar.

Darphane müdürlüğüne 1699'da getirilerek Londra'ya yerleştir fakat 1701'de profesörlükten ayrıldı. Royal Society'nin 1703 yılında başkanı oldu. Sonsuz küçükler hesabını da içeren Optik adlı kitabını 1704 yılında yayınlayınca Leibniz arasında tartışma başlar.

Fakat Leibniz sonsuz küçükler hesabını Newton'dan 20 yıl önce yayınladığından aralarında tartışma başlar.Newton'un hayatının son 25 yılı bu tartışmalarla geçer ve 20 Mart 1727'de Londra'da öldü.

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, aynalı teleskopu ilk kim buldu, difransiyel ve integral hesabını kim buldu, edmond halley kim, evrensel kütle çekimi, Isaac Newton kaç yılında vefat etmiştir, Isaac Newton kimdir, Isaac Newton kısaca, Isaac Newton ne yapmıştır, Isaac Newton'un buluşları, leibniz kim, newton birimi, newton buluşları, newton kanunları, newton neyi buldu, optik kitabı, principia, principia ve newton, royal society nedir, sonsuz küçükler hesabı