HIV, İngilizcesiyle Human Immunodeficiency Virus / İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü, AIDS'e yol açan bir virüstür. HIV virüsü, bağışıklık sistemine zarar vererek hastalığa neden olur. Vücudu mikroplardan koruyan bağışıklık sistemi çalışmadığında, mikroplar daha kolay hastalığa neden olabilir.

Kanında HIV virüsü bulunmayan kişilere "HIV negatif" denir. Bu kişiler aynı zamanda Anti-HIV testi (ELISA testi negatif) kişilerdir. Kanında HIV virüsü bulunan kişilere "HIV pozitif" veya "HIV enfeksiyonlu" denir. Bu kişiler aynı zamanda kanında antikor bulunan seropozitif (Anti-HIV testi=ELISA testi pozitif) kişilerdir.

HIV Virüsü Nasıl Bulaşır?

HIV virüsü bulaşabilmesi için, virüsün dış ortam koşullarında bozulmayacağı kadar kisa bir süre içinde bir kişiden digerine nakledilmesi gerekir. Bu da virüsün diğer vücut sıvılarının içinde bir kişiden diğerine iletilmesi ile gerçekleşebilir. HIV virüsü cinsel ilişki, direk kan teması, organ nakilleri ve anneden bebeğine olmak üzere dört yolla bulaşır.

Anahtar Kelimeler: sağlık, cinsel hastalıklar nelerdir, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, hiv bulaşma yolları, hiv cinsellikle bulaşır mı, hiv nasıl bulaşır, hiv nedir, hiv tedavisi var mı, hivden korunmanın yolları, hivden nasıl korunulur, seksle bulaşan hastalıklar