Hezarfen Ahmet Çelebi, Osmanlı Devleti zamanında 17.yy'da yaşamış bir türk bilginidir. 1609 yılında İstanbul'da doğmuş; 1640 yılında sürgüne gittiği Cezayir'de ölmüştür. Hezarfen, kendi icat ettiği kanatlarla uçmayı başaran ilk insan olarak kabul edilir. Hayatı hakkında çok bilgi yoktur, kendisinden sadece evliya çelebi seyehatnamesinde bahsedilir. Hakkında orada anlatılanlar şöyledir:

1632 yılında lodoslu bir havada Galata Kulesi'nden kuş kanatlarına benzer bir araç takıp kendini boşluğa bırakan ve uçarak İstanbul Boğazı'nı geçip 3358 m. ötede Üsküdar'da Doğancılar'a indiği varsayılan Hezarfen Ahmet Çelebi, Türk havacılık tarihinin en kayda değer kişilerden birisidir. Bu uçuş hakkındaki belgeler şimdiye kadar sadece Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sindeki ifadesinden ibarettir.

Bu olay Osmanlı Devleti'nde ve Avrupa'da büyük yankı buldu[kaynak belirtilmeli] ve dönemin padişahı 4. Murat tarafından da beğenildi. Sarayburnu'ndaki Sinan Paşa köşkünden bu durumu seyreden Sultan, Ahmet Çelebi ile önce çok yakından ilgilenmiş, hatta Evliya Çelebi'ye göre "bir kese de altınla" sevindirmiştir.

Ancak bu derece bilgili ve becerikli birisinin tehlikeli olabileceğini düşünüp, "Bu adem pek havf edilecek bir ademdir, her ne murad ederse elinden gelir, böyle kimselerin bakaası caiz değil" diyerek onu Cezayir'e sürgün etmiştir.

Yönetmenliğini Mustafa Altıoklar'ın yaptığı 1996 yapımı Türk filmi İstanbul Kanatlarımın Altında, Hezarfen Ahmet Çelebi'nin uçuş öyküsünü işler. 2010 yılının sonlarında üç boyutlu kısa bir animasyona konu edilmiştir. Bunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

*****video kaldırılmıştır*****

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, hazerfen ahmet çelebi çizgi film izle, hezarfen ahmet animasyon izle, hezarfen ahmet çelebi bilime katkıları, hezarfen ahmet çelebi hangi padişah döneminde yaşadı, hezarfen ahmet çelebi hayatı kısaca, hezarfen ahmet çelebi icatları, hezarfen ahmet çelebi kimdir kısaca, hezarfen ahmet çelebi nasıl öldü, hezarfen anlamı nedir, hezarfen ne demektir, hezarfen nedir, osmanlı bilim adamları kimlerdir, osmanlı bilim ve fen çalışmaları, osmanlı icatları, osmanlıda bilime verilen önem