Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin tarafından 1988 yılında Kuzey Irak kürtlerine yapılmış bir soykırım hareketidir. İran-Irak Savaşı esnasında El enfal harekatı denen askeri harekat kapsamında Kuzey Irak'ın Halepçe kentindeki sivil halka karşı zehirli gazlarla yapılan bir katliamdır. Katliam 16 mart 1988 tarihinde vuku bulmuş ve sadece resmi rakamlara göre 5 binden fazla kişi ölmüş 7 bin kişi yaralanmıştır.

Saddam Hüseyin İran ordusunun ilerleyişini durdurmak için Irak Ordusunun Kuzey Cephesi Komutanı olan Korgeneral Alî Hasan al-Majîd al-Tikritî'ye (batı medyası tarafından 'Kimyasal Ali' lakabı ile bilinir) zehirli gaz bombaları kullanmayı emretti.

16 Mart 1988'de zehirli gaz bombalarını taşıyan sekiz MiG-23 uçağı tarafından Halepçe kasabasına bombardıman düzenlendi. Halepçe sakinleri , İran askerleri ve Peşmergelerle birlikte 5.000'den fazla insanın öldüğü, 7.000'den fazla insanın da yaralandığı tahmin ediliyor. Ancak Irak Savaşı'ndan sonra bölgeye giren yabancılar tarafından bu rakamın daha da büyük olduğu tespit edildi.

1 Mart 2010'da Irak Yüksek Ceza Mahkemesi Halepçe Katliamı soykırım olarak tanıdı. Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından memnuniyetle karşılandı.

Aşağıda Şivan Perver'in Halepçe için yaktığı ağıtı dinleyebilirsiniz:

Anahtar Kelimeler: tarih, el enfal harekatı nedir, halepçe gaz saldırısı nedir, halepçe katliamı belgesel izle, halepçe katliamı bilançosu, halepçe katliamı hakkında kısa bilgi, halepçe katliamı ne zaman olmuştur, halepçe katliamı nedir kısaca, halepçe katliamında kaç kişi öldü, halepçe katliamını kim yaptı, halepçe nedir, halepçe nerededir, halepçede kaç kişi öldürüldü, kimyasal ali kimdir, şivan perver halepçe ağıt dinle, şivan perver kürtçe ağıt dinle