Aralıklarla gündeme gelen Hakan Fidan, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) müsteşarıdır. Asıl mesleği askerliktir. 1968 tarihinde Ankara'da doğmuş ve astsubaylık yapmıştır. PKK yöneticileri ile görüştüğü gerekçesiyle tepki topladı fakat Başbakan Hakan Fidan'a sahip çıktı. 27 mayıs 2010 tarihinde MİT müsteşarlığına atandı halen de bu görevi sürdürmektedir.

1986'dan 2001'e kadar Türk Silahlı Kuvvetleri'nde astsubay olarak görev aldı. Askerliği kendi isteğiyle bırakan Fidan, University of Maryland University College'den Yönetim ve Siyaset Bilimi alanından lisans dereceleri aldı. Bilkent Üniversitesi'nde "Dış Politikada İstihbaratın Yeri" isimli teziyle master yaptı. Aynı üniversitede 2006'da da "Doğrulama" başlıklı tez ile doktora yaptı.

14 Kasım 2007'de Başbakanlık müsteşar yardımcılığı görevine gelen Fidan, 2008 Kasım ayında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. 8 Mart 2008'de de Uluslararası Ahmet Yesevi Üniversitesi mütevelli heyeti üyesi oldu.[2] ve bu görevinden Şubat 2011'de istifa etti.

17 Nisan 2009'da Millî İstihbarat Teşkilatı müsteşar yardımcılığına getirildi. Emre Taner'in görev süresinin dolmasının ardından, 25 Mayıs 2010 tarihinde MİT Müsteşarı görevine atandı.

7 Şubat 2012 tarihinde Başsavcı Sadrettin Sarıkaya tarafından, KCK operasyonu kapsamında şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldı.

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, hakan fidan asıl mesleği, hakan fidan cemaat ilişkisi, hakan fidan görevi nedir, hakan fidan hakkında bilgi, hakan fidan kimdir kısaca, hakan fidan ne iş yapar, hakan fidan ne yapmıştır, hakan fidan nerelidir, mit müsteşarı görevleri nedir, müsteşar görevleri nelerdir, müsteşar ne iş yapar, müsteşar nedir kısaca