2012 hac kayıtları 12 nisan itibariyle sona ermişti. Şimdi de hacı adayları heyecanla kuraların ne zaman çekileceğini bekliyor. O mübarek topraklara gitmeyi Allah herkese nasip eder inşallah. Merakla bekleyen hacı adaylarına haber diyanet işleri başkanlığı websitesinden geldi. Kesin tarih henüz belli değil, diyanet işleri başkanlığı websitesindeki açıklama şöyle:

"2012 Yılı Hac Kur'ası çalışmaları devam etmektedir. Kur'a tarihi belirlendiğinde web sayfamızdan ve İl ve İlçe Müftülüklerimizden ilan edilecektir." En kısa zamanda inşallah açıklanır ve nasip olan hacı adayları kutsal toprakları ziyaret eder. Duyuruları takip etmek için diyanet işleri başkanlığına bağlı hac ve umre hizmetleri genel müdürlüğü websitesine bakabilirsiniz:

http://hac.diyanet.gov.tr/

Hac İçin Neden Kura Çekiliyor?

Çünkü Suudi Arabistan yönetimi hac mevsimi oluşan aşırı kalabalıktan ötürü her ülkeden gelecek hacılara kontenjan sınırı koymuştur. Her müslüman ülke, nufüsünun yalnızca binde 1'i kadar kontenjana sahiptir. Örneğin 74.000.000 kişilik nufusa sahip Türkiye'den hacca gidebilecek kişi sayısı yalnızca 74.000 kişidir. Dünyada her sene 3 ila 5 milyon müslüman hacı olmaktadır.

Anahtar Kelimeler: soru, 2013 hac başvuruları ne zaman, 2013 hac kayıtları ne zaman olacak, hac başvuruları ne zaman belli olacak, hac diyanet kuraları ne zaman, hac kura sonuçlarını öğrenmek, hac kuraları bana çıktı mı, hac kuraları belli oldu mu, hac kuraları nasıl öğrenilir, hac kuraları ne zaman belli olacak, hac kuraları nereden öğrenilir, hacca bu sene kaç kişi gidecek, hacca türkiyeden kaç kişi alınacak