ilk bakışta çocukların okuması için yazılmış basit bir hayvan çiftliği hikayesine benzese de reel sosyalizmin ağır bir eleştirisidir. George Orwell'in bu romanı Joseph Stalin rejimine bir taşlama olduğu söylenmektedir. Olaylar (plot) kısaca şöyledir:

Bir çiftlikteki hayvanlar, Sahiplerinden bıkmış ve bilge bir domuz liderliğinde sahiplerini çiftlikten kovarak bir devrim yapmışlardır. bilge domuz çok geçmeden ölünce, liderlik Snowball ve Napolyon adlı iki domuza geçer. Snowball iyi işler yapmaya çalışsa da Napolyon hırslıdır ve Snowball'ın ayağını kaydırarak liderliği tek başına yürütmeye başlar.

İnsanların çiftlikten gitmesinden hayvanlar memnun olsa da napolyon'un gittikçe acımasızlaşan yönetim şekli, hayvanları iyice ezmektedir. Napolyon ve diğer domuzların daha üstün olduğu, diğer hayvanların köle olduğu bir sistem ortaya çıkmıştır.

Daha da kötüsü hayvan çiftliğindeki domuzlardan oluşan üst yönetiminin insanlara benzemeye başlaması ve insanlarla iş birliğine girişmeleridir.

roman, domuzlardan oluşan üst yönetimin, çevre çiftliklerden gelen insanlarla kaynaşması ve hatta kavgaya başlaması üzerine son bulur.

Hayvan çiftliğinin sinemaya uyarlanmış 1954 yapımı bir animasyon hali de vardır, aşağıdaki videolardan izleyebilirsiniz:

PART-1:

PART-2:

PART-3:

PART-4:

Anahtar Kelimeler: edebiyat, alegorik romanlara örnekler, animal farm animation movie, animal farm özeti, animal farm yorumlar, george orwell hayatı ve eserleri, george orwell romanları, hayvan çiftliği animasyon filmi seyret, hayvan çiftliği animasyon izle, hayvan çiftliği çizgi film izle, hayvan çiftliği değerlendirme, hayvan çiftliği eleştiriler, hayvan çiftliği kısa özeti, hayvan çiftliği yorumlar, simgesel romanlara örnek