Fatih Sultan Mehmet Han, Osmanlı Devleti'nin yedinci padişahıdır. İki kere tahta çıkmış olan padişah II.Mehmet olarak da anılmaktadır. İstanbul'u fethedince, kendisine Feth eden manasına gelen Fatih ünvanı verilmiştir. 1432 yılında Edirne'de doğmuştur. Entelektüel ve dindar kişiliği ile tanınmıştır. 21 yaşındayken İstanbul'u alarak Doğu Roma İmparatorluğu'na son vermiştir.

Fatih Sultan Mehmet'e fetihten sonra Fethin Babası, Fatih ve Büyük Türk, Kayser-i Rum lakapları söylenegelmiştir. Babasu 2.Murat'ın dördüncü oğlu olarak doğmuştur. Annesi Hüma Hatun'dur. Birinci tahta çıkışı 1444-1446 yılında 2 yıl sürmüştür, o zamanlar daha 12 yaşındaydı. İkinci tahta çıkışı ise 1451-1481 yılları arasında olmak üzere 30 yıl devam etmiştir.

Fatih Sultan Mehmet Anadolu'ya doğru (Seferin İtalya'ya olacağını söyleyen tarihçiler de vardır) sefere çıkarken, 3 mayıs 1481'de Gebze yakınlarında daha 49 yaşındayken ölmüştür. Ölüm nedenine dair iki iddia vardır. Bunlardan biri Gut (Nikris) hastalığıdır, diğeri ise zehirlenme nedeniyle öldüğü söylenmektedir. Mezarı Fatih Camii'ndeki türbededir. Ölümünden sonra yerine oğlu 2.Bayezid geçmiştir.

fatih sultan mehmet resimleri

Fatih Sultan Mehmet'in Bilime Katkıları

Fatih Sultan Mehmet bilime çok önem veren biriydi. O zamanın savaş teknolojisinin gelişmesine büyük katkıda bulunmuştur ve Ortaçağ savunma yönetmi kale savunmasını tarihten kaldıracak bir silah olan top'u kullanmıştır. Bu nedenle Ortaçağ kapanmış, Yeni çağ başlamıştır. Ayrıca TIP biliminin gelişmesi için bilim adamlarını teşvik etmiştir.

Fatih Sultan Mehmet'in Bazı Sözleri:

-Benim kudretimin ulaştığı yere onların hayalleri bile ulaşamaz.
-Biz toprakları değil gönülleri feth etmeye gidiyoruz.
-Yerinde söz söylemesini bilen, özür dilemek zorunda kalmaz.
-Bir gece ansızın gelir krallığınızı imparatorluğuma katarım.
-Ey Konstantiniye! Ya sen beni alırsın, ya ben seni alırım.
-İmkanın sınırını görmek için imkansızı denemek lazım.
-Allah bu milleti elli yıldan fazla rahata koymasın, alıştırmasın.
-Baykuştan Korkumuz Yok! Biz Ki, Şahinler Sürüsü.

Anahtar Kelimeler: tarih, fatih ismi kuranda geçmiyor mu, fatih sultan mehmet dönemi özeti, fatih sultan mehmet edebi kişiliği, fatih sultan mehmet eşleri kimdir, fatih sultan mehmet hayatı özet, fatih sultan mehmet kaç yaşında öldü, fatih sultan mehmet kısaca bilgi, fatih sultan mehmet nasıl öldü, fatih sultan mehmet nerede doğdu, fatih sultan mehmet nerede öldü, fatih sultan mehmet şiirleri, fatih sultan mehmet sözleri, fatih sultan mehmetin hocaları