emir bayındır kümbetiGünümüzde Bitlis'in Ahlat ilçesine bağlı İkikubbe Mahallesi'nde bulunan tarihi Emir Bayındır Kümbeti, belki tarihi açıdan değil ama mimari ve estetik açıdan çok önemli bir yere sahiptir. Bu özel kümbet ne zaman yapıldı, kimler, kimin için yaptı, önemi nedir gibi sorulara cevap alabileceğiniz kısa yazımızı okumanızı tavsiye ederiz:

Kümbet Kısaca Nedir? Türbe ile Arasındaki Fark Nedir?

Anadolu Seçluklu Devleti zamanında devlet büyükleri ve önemli şahsiyetlerin naaşları için yapılan anıt mezarlara denir. Kümbetlerin Türbelerden farkı nedir derseniz, türbede naaş zemin katta ve genelde bir sanduka içindedir. Kümbette ise naaş alt katta olur. Türbe Osmanlı, Kümbet Selçuklu geleneğidir.

Emir Bayındır Kümbeti Hakkında Kısa Bilgi

1481 ya da 1472 yılında Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan'ın torunu olan Rüstem Bey'in oğlu Emir Bayındır (Bayındır İbni Rüstem) için yapılan anıtmezar Baba-Can Bey adlı Ahlatlı bir inşaat ustası tarafından inşa edilmiştir.

Mimari Özellikleri ve Önemi

Bu eseri estestik ve mimari açıdan önemli kılan husus, yapının üzerindeki her bir taş parçası özenle işlenmesi ve her birinde farklı bir desen uygulanmasıdır. Ayrıca eser, kare kaide üzerine inşa edilmiş, sütunlar ve kemerlerle güneye açılan silindirik gövde ve dışarı doğru taşan basık konik külahıyla geleneksel kümbet mimarisine farklı bir soluk getirmiştir.

Kümbetin Mimari Detaylarını görebileceğiniz Yakın Çekim görüntülere sahip video'yu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Anahtar Kelimeler: tarih, emin bayındır kimdir, emir bayındır kümbeti hangi dönemde yapıldı, emir bayındır kümbeti ne zaman yapıldı, emir bayındır kümbeti nerededir, emir bayındır kümbeti tarihi, kümbet nedir kısaca, türkiyedeki kümbetler