Türkiye'nin ünlü tiyatrocularından Erol Günaydın 1933 yılında Trabzon ili Akçaabat ilçesinde doğmuştur. 8 yaşındayken babasının sürdüğü kamyonla İstanbul'a gelen Günaydın, Galatasaray Lisesi'nde okumuştur. 1955'te Haldun Dormen Cep Tiyatrosunda "Papaz Kaçtı" adlı oyun ile profesyonel aktörlük hayatına başlamıştır. 1960'da İlk defa Sinekli Bakkal adlı filminde zenne rolünde oynamıştır.

rol Günaydın, elli yıllık bir süre içinde çok sayıda filmin ve tiyatro oyununun yanı sıra TRT'de yayınlanan Çiçek Taksi adlı dizide de oynadı. Nasreddin Hoca tiplemesi, meddah gösterileri, Ayı Yogi seslendirmesi ve canlandırdığı diğer pek çok karakter günümüzün en tanınan ve kıdemli aktörlerinden biri haline gelmesini sağlamıştır.

Rol aldığı tiyatro oyunları

Namussuzum ki Namusluyum
Uzun Donlu Kişot
Soyut Padişah
Yaygara Yetmiş
İstanbulu Satıyorum
Papaz Kaçtı

Günaydın, 33 senedir evli olduğu Güneş Kenterler'le İzmir'e yaptığı bir turne sırasında tanışmıştır. Erol Günaydın üç kız babası: Ayşe, Fatoş ve Günfer. Ayşe ve Fatoş yurtdışında yaşıyor. Günfer, ailesinin yanında, seramik okuyor.

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, erol günaydın eserleri, erol günaydın hastalığı nedir, erol günaydın hayatı özet, erol günaydın kimdir kısaca, erol günaydın kimle evlendi, erol günaydın nerelidir, erol günaydın oynadığı diziler, erol günaydın oynadığı filmler, erol günaydın oynadığı oyunlar, ünlü türk tiyatıocuları kimlerdir