epilepsi nedirHalk arasında "sara" olarak bilinen epilepsi, nörolojik bir rahatsızlıktır. Beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu ortaya çıkan bir klinik durumdur. Peki sara nasıl bir hastalıktır? Ne zaman ve nasıl ortaya çıkar, tedavisi var mıdır? Sara nöbetliye ilk yardım nasıl yapılır? Bu gibi sorulara yanıtlar hazırladığımız kısa bir epilepsi yazısı:

Nasıl bir hastalıktır?

Epilepside belli bir süreyle sınırlı olarak bilinç, davranış, duygu, hareket veya algılama fonksiyonlarında bir bozukluk görülür. Her epileptik nöbet geçirene hasta denmez. Bu nöbetler tekrarlı şekilde devam ediyorsa sara hastalığı teşhisi konur. En sık gençlerde ve yaşlılarda görülür.

Belirtileri nelerdir?

Epilepsi nöbeti geçiren bir hastada Bilinç kaybı, Bayılma, Titreme, yere düşme, Halüsinasyon, Otururken uzaklara dalma, Nefes darlığı, nefes kesilmesi, Dokularda ve yüzde morarma, Aşırı tükürük salgılanması, İdrar kaçırma,, Hareketlerini kontrol edememe, Kriz sonrası şaşkınlık, uyku hâli, Korku görülebilir.

Teşhis Nasıl Konur?

Epilepsi tanımı Elektroensefalografi ile yapılır. EEG beyindeki geniş bir sinir hücresi grubunun elektriksel aktivitisindeki dalgalanmanın kayıtlanması ilkesine dayanır. Elektrotların saçlı deriye yapıştırılması ile kayıtlama yapılır. Bu inceleme ağrılı veya sağlığa zararlı değildir.

Tedavisi Var mıdır?

Epilepsi tedavi edilebilir bir hastalıktır. Epilepsi hastalığının tedavisinde ilk basamak tanının doğru konması ve ilaçla tedaviye gerek olup olmadığının karar verilmesidir. Yaklaşık olarak 20 kişiden biri yaşam boyu bir defa nöbet geçirebilir ve tek nöbet sonrası bir daha nöbet tekrarlamayabilir. Bu nedenle çoğunlukla ilk nöbet sonrası ilaç başlanmaması tercih edilir.

Epilepsi nöbeti geçiren hastaya ilk yardım:

KAYNAKLAR:
http://www.florence.com.tr/epilepsi-nedir.html
http://tr.wikipedia.org/wiki/Epilepsi

Anahtar Kelimeler: sağlık, epilepsi belirtileri nelerdir, epilepsi nasıl bir hastalıktır, epilepsi nedir neden olur, epilepsi nöbetinde ilk yardım, epilepsi tedavisi var mı epilepsi nasıl tedavi edilir, sara nöbeti ilk yardım