elektromıknatıs nedirElektromıknatıslar, elektrik akımı tarafından ortaya çıkan manyetik alanın oluşturduğu çekim kuvvetine sahip mıknatıs türleridir. Peki bir elektromıknatıs ne gibi özelliklere sahiptir, bunlar ne işe yarar, bu sistemin kullanım alanları nelerdir ve bir elektromıknatıs evde kendimiz nasıl yapılır? İşte bu sorulara kısa cevaplar:

Basitçe bir elektromıknatıs, silindirik bir demir parçası üzerine sıkıca sarılmış iletken tellerden (genelde bakır tel) oluşmaktadır. Bu telin içinden geçen akım, demirde manyetik alan oluşmasına sebep olarak demire mıknatıs özelliği kazandırır. Bu mıknatıslık özelliği telden akım geçtiği müddetçe devam eder, teldeki akım kesilirse demirin mıknatıslık özelliği kaybolur.

Elektromıknatısın Özellikleri ve Kullanım Alanları

Elektromıknatısın çekim gücü Bobindeki sarım sayısı arttırkça artar. Telden geçen akım miktarı ve Pilin gerilimi ile doğru orantılıdır. Elektromıknatıs nerelerde kullanılır diye bakacak olursak, kullanım alanları oldukça geniştir: Elektrik motorlarında, üreteçlerde, rölelerde, hoparlörde, hard disklerde, MR makinelerinde bu mantık kullanılır.

Elektromıknatıs Nasıl yapılır?

Elektromıknatıs yapımı oldukça kolaydır. Malzemeler şöyle:

* 9V'luk bir pil (1.5V'luk piller yeterince mıknatıs gücü vermeyebilir)
* Bir büyük inşaat çivisi ya da civata ya da vida (10cm yeterli olur).
* 40 - 50cm'lik bir iletken tel (izoleli yani yalıtılmış olmalıdır)

elektromıknatıs nasıl yapılır

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi izoleli yani yalıtkan teli çivinin üzerine sıkıca dolayınız. Ama telin en başından ve sonundan bir kaç santimlik dolanmamış kısım kalsın. Bu iki ucu pilin iki ucuna tutturunuz. Bu yeni aletinizin Ataç, toplu iğne veya bunlara benzer ufak demir nesneleri çektiğini göreceksiniz.

Anahtar Kelimeler: soru, bilim, elektromıknatıs hakkında kısa bilgi, elektromıknatıs kullanım alanları, elektromıknatıs nasıl yapılır, elektromıknatıs nedir kısaca, elektromıknatıs özellikleri nelerdir, elektromıknatıs yapımı izle