e-devlet nedirBildiğiniz gibi, bürokratik işleri asgariye indirmek için devlet tarafından e-devlet (turkiye.gov.tr) websitesi açıldı. Bu websitesinde çeşitli hizmetler online olarak veriliyor ama bu hizmeti herkes kullanamıyor. E-devleti kullanabilmek için kişisel bir şifrenizin olması gerekir. Peki e-devlet şifresini nasıl alırsınız? Şifrenizi nasıl değiştirirsiniz ve eğer şifrenizi unutursanız ne yapacaksınız? Şimdi bu sorulara cevaplarımızı verelim:

1. E-Devlet şifrenizi Nereden Alabilirsiniz ?

Belirli PTT Merkez Müdürlüklerinden alabilirsiniz. E-devlet şifrenizi almak için T.C. Kimlik Numaranızın bulunduğu kimliğiniz (Nüfus Kağıdınız) ile başvurmanız yeterlidir. PTT tarafından ilk şifre alındığında 1 TL alınmaktadır.

2. e-devlet Şifremi Unutusam ne yapmalıyım?

şifre unutulduğunda daha sonraki alınacak şifrelerde her şifre için 10 TL ücret ödenmesi gerekecektir. ( İlk alınan veya internet üzerinden değiştirilen E-devlet şifresinin unutulmaması durumunda 1 TL haricinde herhangi bir başka bedel ödenmesi gerekmeyecektir.) Şifrenizi unutmamak için aldığınız şifreyi kolay hatırlayabileceğiniz bir şifreyle değiştiriniz.

3. e-devlet Şifremi Nasıl Değiştireceğim?

a. https://www.turkiye.gov.tr/ sitesine girdiğinizde "Sisteme giriş" butonuna tıklayınız.

b. Sisteme giriş butonuna basıldığında aşağıdaki ekranda PTT şubesinden teslim alınan e-devlet şifresi ile giriş yapılması için "e-Devlet Şifresi" tıklanır.

c. Karşımıza gelen aşağıdaki ekranda T.C. Kimlik No ve e-Devlet Şifresi giriş yapılarak "Gönder" butonuna basılır.

Eğer ilk kez e-Devlet Şifresi girişi yapılıyorsa veya şifre değişikliği yapılıyorsa karşınıza şifre değişikliği sayfası gelecektir.

Şifrenizi kimseye söylemeyiniz ve kolay tahmin edilebilir şifreler oluşturmayınız.

Anahtar Kelimeler: soru, e-devlet şifesi nereden alınır, e-devlet şifre alma, e-devlet şifremi değiştirmek istiyorum, e-devlet şifremi unuttum, e-devlet şifresi almak için ne gerekli, e-devlet şifresi değiştirmek, e-devlet şifresi edinmek, e-devlet şifresi kaç para, e-devlet şifresi nasıl alınır, e-devlet şifresini nasıl değiştiririm, e-devlet şifresini unuttum, e-devlet şifresiyle neler yapılır