1948 yılında Uluslararası Tiyatro Enstitüsü kurulmuş olup Bu enstitü 1961 yılında her yıl 27 Mart gününü Dünya Tiyatrolar Günü olarak kabul etmiştir. Her yıl enstitüye üye ülkelerde 27 Mart günü Tiyatro Bayramı olarak kutlanır.

Her ülkenin sanat ve tiyatro oynayan kişiler tarafından hazırlanan bir bildiri, sahnelerde 27 mart günü okunur. 1962 yılında İlk bildirge Jean Cocteau (Fransa) tarafından yazılmıştır. Uluslararası Bildirge olarak görülen bu konuşmanın metni birçok dile çevrilir, pek çok gazetede yayınlanır.Dünya üzerindeki pek çok tiyatro grubunun oyunundan önce okunur.

Ülkemizde bugün ile ilgili ilk ulusal bildiriyi, Muhsin Ertuğrul yazmıştır.
Dönemin Uluslararası Tiyatrolar Birliği (International Theatre Institute) başkanı olan Arvi Kivimaa tarafından ‘tiyatrolar günü’ fikri önce Helsinki, sonra da Viyana’da yapılan 9. ITI Konferansında ortaya atıldıktan sonra, İskandinav ülkelerinden gelen desteğin de etkisiyle hayata geçirildi. Her yıl Kabul edildikten sonra , Paris’te 1962 tarihli Uluslar Tiyatrosu’nun (Theatre of Nations) da açılış günü olan 27 Mart günü, ITI’nin şu an sayısı 100’ü bulan dünya çapındaki merkezlerinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Dünya Tiyatro Günü tiyatro dünyasındaki insanlar ve seyirciyle daha iyi bir iletişim kurmak, insanlar arasındaki anlayış ve barışı arttırmak için bir amaç olarak görülmektedir. Dünya Tiyatro Günü’nde yapılan etkinlikler sayesinde uluslararası işlevlerinin yanı sıra ulusal ve bölgesel tiyatro gruplarının bir araya gelmesinde de rol oynamaktadır.

Anahtar Kelimeler: soru, 2010 dünya tiyatro günü, dünya tiyatro günü etkinlikleri, dünya tiyatro günü ile ilgili şiirler, dünya tiyatro günü ilk nerede kutlanmış, dünya tiyatro günü ne zaman, dünya tiyatro günü ne zaman kutlanır, dünya tiyatro günü nedir kısaca, dünya tiyatro günü özellikleri, dünya tiyatro günü sloganları, dünya tiyatro günü sözleri, dünya tiyatro günü video, dünya tiyatro gününü kim çıkarmış, dünya tiyatrolar günü nedir, dünya tiyatrolar günü skeçleri