Diyanet İşleri Başkanlığı, kendi websitesinde duyuru ilanı yayınlayarak 200'ü Kur'an kursu öğreticisi, 800'ü de imam hatip olmak üzere toplam 1000 adet mele alacağını duyurdu. Peki mele nedir, alım şartları nelerdir ve hangi iller için mele alınacaktır. Bu soruların cevabını yazının devamında bulabilirsiniz:

Ençok melenin başta Diyarbakır olmak üzere Doğu ve Güneydoğu illerine alınacağı açıklandı. 26 Mart'ta başlayan başvurulara meleler 9 Nisan mesai bitimine kadar bulundukları illerin müftülüklerine başvuru yapabilecekler. 4/B sözleşmeli statüsünde alınacak meleler sınava tabi tutulacak. Meleler sınavda Kur'an okuma anlama ve tefsir konusunda değerlendirmelere tabi tutulacak.

Adaylar sözlü sınav da en az 70 puan alması gerekiyor. Sınavı geçen meleler 39 ile atanacak. En çok Güneydoğu ve Doğu Anadolu'ya atama yapılacak. Sözleşmeli kadroların atanacağı iller ve kadro kontenjanlarından bazıları şöyle: Diyarbakır 82, Mardin 68, İstanbul 70, Gaziantep 50, Ankara 13, Konya 12, Rize 18, Şanlıurfa 50, Van 57.

MELE NE DEMEKTİR?

Din bilgini veya Hoca demektir. Ayrıca başka anlamları da şöyledir: Topluluk, bir toplumun ileri gelenleri; idarecilerin görüşlerine başvurup istişare ettiği grup, toplumun yönetiminde söz sahibi olan yöneticiler. Mele' kavramı Arapça "dolmak, doldurmak, bir kimseye yardım etmek" anlamındaki "Melee" kökünden türetilmiştir. Ayrıca hırs, zan, şüphe, huy ve ahlâk anlamları da vardır.

Anahtar Kelimeler: haber, diyanet imam alımı ne zaman, diyanet kaç imam alacak, diyanet kaç mele alacak, diyanet mele alımı ne zaman, diyanet müezzin alımı ne zaman, diyanet personel alımı ne zaman, diyanet yeterlilik sınavı ne zaman, imam olabilmek için gerekli şartlar, mele hangi dil, mele ne demektir, mele nedir, mele neyce, mele olmak için gerekli şartlar, melenin anlamı nedir, melenin manası nedir