Çatı Aday, MHP genel başkanı Devlet Bahçeli tarafından, cumhurbaşkanlığı için ortaya attığı bir formül. Bahçeli'nin hesabına göre %64 olan sağ kesimin ve %34 olan sol kesimin çoğunun oylarını alacak bu aday; manevi değerlere bağlı, laik, demokratik ve muhafazakar bir aday olmalıdır. CHP kanadı da çatı adaya sıcak bakıyor. Peki çatı aday kim olacak? İşte bazı ÇATI aday adayları:

Meral Akşener: Şuan MHP milletvekili ve TBBM başkan vekili olan Meral Akşener MHP'nin olası adayları arasında. Fakat CHP, mazideki aşırı milliyetçi ve sol tabana muhalif demeçleri yüzünden bu adaya sıcak bakmayacaktır. Meral Akşener'in avantajı ise ilk kadın cumhurbaşkanı olma şansı.

Kamer Genç: Cumhurbaşkanlığına aday olacağını açıklasa da Genç'in ne partisi CHP'den ne de MHP'den destek alacağa benzemiyor. Zira zaman zaman içkinin de etkisiyle yaptığı saçma çıkışlarla taraflı tarafsız herkesin tepkisini çekiyor. Çiçek Sulama muhabbeti ise hala unutulmadı.

Haşim Kılıç: Anayasa Mahkemesi Başkanı bir çok insan tarafından takdir edilmekle birlikte CHP ve MHP'nin ortak adayı olması zor görünüyor. Zira Haşim Kılıç, AKP davasında red oyu vermiş, bu yüzden yandaş ilan edilmişti. Avantajı ise Ahmet Necdet Sezer de Anayasa Mahkemesi başkanıyken Cumhurbaşkanı olmuştu.

İlker Başbuğ: CHP ya da MHP tarafından ismi hiç zikredilmese de her iki tarafın da sıcak bakabileceği bir aday olabilir. Son zamanlarda hapiste yatması emekli genelkurmay başkanının avantajına olabilir. Dezavantajı ise asker kökenli olması. İnsanlar sivil bir cumhurbaşkanı görmek isteyebilir.

Bu aday adayların dışında ise Metin Feyzioğlu, Rıfat Hisarcıklıoğlu, Ümit Boyner ve Mansur Yavaş'ın isimleri de ÇATI ADAY adayları arasında gösteriliyor ama CHP ve MHP'nin bu isimler üzerinde ortak mutabakat sağlaması zor görünüyor.

Anahtar Kelimeler: soru, 2014 cumhurbaşkanlığı adayları kimdir, 2014 cumhurbaşkanlığı adayları tanıtım, 2014 cumhurbaşkanlığı seçimi nasıl olacak, 2014 cumhurbaşkanlığı seçimleri ne zaman, çatı aday hangi partiden, çatı aday kimdir, çatı aday meselesi nedir, çatı aday muhabbeti nereden çıktı, çatı aday nasıl olur, çatı aday ne demektir, çatı aday nedir, çatı aday olayı nedir, çatı adayı formülü nedir, çatı adayı kim çıkardı, çatı adaylar