Çöplükler bazı zararlarından ötürü genelde şehir dışına yapılmaktadır. Kokması, kötü bir görüntü oluşturması gibi çevre sorunlarına neden olması bir yana bir de bunların bomba gibi patlama riski var. Bundan yıllar önce Ümraniye Hekimbaşı çöplüğünün patlamasıyla ilk defa duymuştuk çöp patlaması olayını. Peki bir çöplük neden patlar? İşte cevabı:

Çöplüğe atılan bin bir çeşit atıktan çoğu zamanla Metan gazı üretmektedir. Bu metan gazı çöp dağlarının arasında zamanla yoğunlaşır ve sıkışır. Böylece bu yoğun ve sıkışık gazlar bir sebeple çöplüğün alev alması sonucunda patlama meydana gelir. Aynen gaz kaçıran bir piknik tüpünün yanında ateş yakmak gibi.

ÇÖP PATLAMASINA ÖRNEK OLAY:
Ümraniye çöp patlaması bu olay için Türkiye'deki en büyük vakadır. 28 Nisan 1993 tarihinde İstanbul'un Ümraniye ilçesi Hekimbaşı çöplüğünde biriken metan gazının patlaması sonucu meydana gelmiştir. Olayda 27 kişi öldü, 12 kişi kayboldu.

İSTANBUL'UN ÇÖPLÜKLERİ NEREDEDİR?
Halkalı, Hasdal ve Ümraniye İstanbul'un en önemli çöplük bölgeriydi. Buralara kontrolsüz (vahşi) çöp dökümü yapılmaktaydı. Çöp yığınlarının patlamasının ardından bugün İstanbul’un çöpü Avrupa yakasında Göktürk, Asya yakasında Karakiraz merkezlerinde depolanmaktadır. Çöpler önce Baruthane, Yenibosna, Halkalı, Aydınlı Hekimbaşı ve Küçükbakkalköy aktarma merkezlerinde preslenmektedir.

Anahtar Kelimeler: soru, bilim, çöp merkezleri neredir, çöp nasıl patlar, çöp neden patlar, çöp patlaması nedir, çöp patlamasının nedeni, çöp sorunu nasıl çözülür, çöpler nasıl işlenmektedir, çöplüklerde patlama nasıl olur, çöplükte patlama nasıl olur, hangi çöplükler patladı, hangi çöplükler patlar, istanbulun çöplükleri, patlayan çöplükler, patlayan çöplüklere örnekler, şehir çöplükleri patlaması