Özellikle çocuklar için hazırladığı eserle ünlenmiş bir edebiyatçıdır. 1935 tarihinde Kütahya'nın Emet ilçesinde doğmuştur, İstanbul Atatürk Kız Lisesini bitirmiştir. İstanbul Üniversitesi hukuk fakültesine gittiyse de okulu bitirmeden bıraktı. 15 sene ilkokul öğretmenliği yaptı.

İlk hikayesini daha ilkokul 3.sınıfa giderken yazdı ve bu hikaye bir yerel gazetede yayınlandı. 1963 ile 2009 arasında yazdığı 73 kitabı vardır. İlk eseri, "Bahçıvanın Oğlu" adlı kitaptır. Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde eğitim ile ilgili köşe yazıları yazdı. 6-9 yaş grubundaki çocuklar için Ece ile Yüce adlı bir kitap dizisi yazdı.

Eserleri bir çok ödül almıştır. Yunus Nadi Öykü ödülü bunlar arasında en önemlisi sayılabilir. Gülten Dayıoğlu'nun iki çocuğu vardır. Fransızca ve İngilizce bilmektedir. Bazı Eserlerini şöyle sıralayabiliriz:

Fadiş (ilk romanı)(1971), Dört Kardeştiler (1971), Suna’nın Serçeleri (1974), Küskün Ayıcık (1989), Yaşanmış Hayvan Öyküleri I-II (1991), Leylek Karda Kaldı (1991), Leylek Havada (1989)

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, ayşegül serisi kimin eseri, çocuk edebiyatı nedir, çocuk edebiyatı temsilcileri kimlerdir, çocuk hikayesi yazarları, fadiş kimin eseri, gülten dayıoğlu edebiyata katkıları, gülten dayıoğlu en güzel kitabı, gülten dayıoğlu hayatı özet, gülten dayıoğlu kimdir kısa, gülten dayıoğlu kitapları, gülten dayıoğlu nerelidir, hangi kitaplar çocuklar için uygun