Salonumuza ayrı bir hava ve esans katan çiçekler ilgi ve bakım ister. bu yazımda çiçek bakımı nasıl yapılır kısaca anlatacağım. Özellikle bitkilere kahve, çay, sigara külü dökmek ya da şekerli su vermek çok merak ediliyor. Bunlar gübre yerine geçer mi? Çiçeklere su vermeyi unutmak çiçeği nasıl etkiler? bu gibi soruların yanıtlarını kısaca aşağıda yazdığımız yazıda bulabilirsiniz:

KAHVE TELVESİ DÖKMEK: Kahve telvesi, bahçe bitkileri ve saksı çiçekleri için mükemmel bir gübre olarak biliniyor. Ayrıca telve, toprağın böceklenmesini önlüyor. Doğal olması sebebiyle telve, suni gübreye tercih ediliyor.

ŞEKERLİ SU DÖKMEK: Şekerli su dökmenin çiçeğe bir faydası yok, bilakis topraktaki minerallerin emilimini engeller, çiçeğin toprağında zamanla külleme ortaya çıkar. Şekerli su yabanıl bitkilerin ıslahına fayda gösterdiği için süs bitkilerinde de aynı sonucu verebilir.

ÇAY DEMİ: Çay demi kullanmakla ilgili bilimsel çok fazla araştırma olmamakla birlikte, pratik bilgilerden gördüğümüz kadarıyla çay posası bitkiye herhangi bir zarar vermiyor fakat belirgin bir yarar da sağlamıyor.

SİGARA KÜLÜ: Sigara külünün çiçek ve bitkilere doğrudan bir faydası olmamakla beraber çiçeğin kurumasına yol açan zararlı böcekleri bitkiden uzaklaştırdığı biliyor.

Anahtar Kelimeler: soru, bitkilere sigara külü dökmek, çiçek bakımı yapmak, çiçek gübresi nasıl olur, çiçek nasıl gübrelenir, çiçek sulama yöntemleri, çiçekler nasıl sulanır, çiçeklere çay demi dökmek yararlı mıdır, çiçeklere çay demi dökmek zararlı mıdır, çiçeklere kahve telvesi dökmek yararlı mıdır, çiçeklere nasıl gübre verilir, çiçeklere şekerli su vermek yararlı mıdır, çiçeklere şekerli su vermek zararlı mıdır